Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A székelyföldi magyar autonómiatörekvés kitűnő fokmérője a Marosvásárhelyen (is) évente megszervezett székely szabadság napja. A magyar politikai és társadalmi szervezetek közti látványos egyet nem értés, az állami hivatalnokok gáncsoskodása és a rossz időjárás dacára összegyűlt tekintélyes számú tömeg mégis, a gyülekezési jogával élve, az ügy fontosságára és támogatottságára hívta fel a figyelmet. Mert az aktualitására kevésbé, legalábbis a szervezők szerint, mivel az eseményre igazított, a román parlamentnek címzett petícióban – vagy kiáltványban – a székelyföldi területi autonómiaigényt egy ismeretlen időpontban esedékes országos, a közigazgatást érintő átalakításhoz kötik. Ebből, ha összevetjük ezt a szociáldemokrata többségű kormány napirendjével, arra a megállapításra jutunk, hogy mivel ez a reform jelenleg nem esedékes, úgy a területi autonómia intézménye sem lesz az elkövetkező 4 évben.
Érdekes adalék a folyamodványban szereplő „Szolidaritást vállalunk a jogállam érdekében az egész Romániát átfogó megmozdulásokkal” mondat is. Több mint biztos, hogy ezt a gondolatmorzsát a megszólított törvényhozás jelentős része, a parlamenti többség, vagy kormánytöbbség valószínűleg nem fogja barátságos gesztusként üdvözölni. Bár ennek a szövegrésznek – tekintettel a román alkotmányos politikai válságra – kétségkívül van némi aktualitása. Bár érthető a fogalmazók szorgalma, már hogy igyekeznek összekapcsolni az autonómiáért gyülekező jogkövetelő tömeget az országos, demokratikus színezetű megmozdulásokkal, ezzel is remélve a szintén megszólított államfő és média szimpátiáját, de az autonómia ügyének pártpolitikán túli jelentőségét, az erőviszonyokat és a konfliktus bonyolultságát ítélve, talán bölcsebb lett volna nélkülözni ezt a vitathatatlanul bátor politikai állásfoglalást.
Az esemény kapcsán megszólalt a magyarországi kormánypárt is. A Fidesz frakcióvezető-helyettese tolmácsolta a magyar kormány aggodalmát a kisebbséget érő zaklatások kapcsán, hozzátéve, a magyar kormány alkotmányos kötelessége támogatni a határon túli magyarok autonómiatörekvéseit. Nos ez, a diplomácia nyelvén, a követ rangja, na meg az üzenet technikai hangvétele azt jelzi, az ügy nem igazán aktuális. De hogy is lehetne, ha ezt az erdélyi szervezetek sem érzik annak?