Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
(folytatás korábbi lapszámunkból)
Egy hasonló történetet a szász krónikák is megőriztek Vlad Țepeșről, amikor 1459. április 2-án most már nem mint bujdosó trónkövetelő, hanem mint Havasalföld vajdája betör a Barcaságra (Brassó környéke), és a nagy vámadók miatti haragjában bosszút áll a szászokon, felégetve a terület egész búzatermését. (Ha már Mátyás király nem szedte ráncba őket, hát megtette ő.) Aztán bevonul Brassóba, összefogdossa a kereskedők nagy részét, és a város falain kívül, a mostani Bertalan negyedben százat karóba húzat, miközben a haldoklók között fogyasztotta el reggelijét. Aztán felgyújtatta a bertalanfalvi templomot, a mai Brassó legrégibb, gótikus remekét. Az evangélikus templom paradox módon ellenállt a tatárjárásnak, de nem tudott épségben megmenekülni a „keresztény katolikus” Drakulától!
Tomboló piromániás rohamában a szomszédos Feketehalom (Codlea) városát is porig égeti. Közben az elkeseredett kereskedő feleségek kihurcolják Drakula kedvesét, Katharina Siegelt otthonából, nagyon megverik, levágják legendásan dús, gyönyörű, szőke copfjait, és a főtéri szégyenoszlophoz kötözik. Már-már meglincselik, amikor Drakula hírül veszi a történteket, és megfenyegeti a brassóiakat, hogy felgyújtja a várost, ha nem engedik szabadon Katharinát. A nő könyörgésére a megvadult fejedelem szabadon engedi az elfogott, de még ki nem végzett kufárokat, akik így menekülnek meg a karóba húzástól. A lakomának lehetett valamelyes valóságalapja, a szászok túlzásai ellenére is, mert az összes korabeli krónikában ezt a jelenetet örökítették meg a metszetek, rajzok.
Több mint 500 év távlatából nem deríthető ki, mi volt ennek a szörnyetegnek a szexepilje, s habár rossz híre mindenhol megelőzte, kérdés, mivel bolondította magába az útjába kerülő nőket. Házasságairól megoszlanak a vélemények. Néhány forrás szerint kétszer, illetve háromszor nősült. Mindenik érdekházasság volt, amelyek politikai céllal köttettek.
Első felesége a Báthory-családhoz tartozó, de lengyel gyökerekkel is rendelkező Anasztázia Mária Holszanska; II. Vladislav lengyel király feleségének, Jagello Zsófiának az unokahúga. Két fiúnak adott életet: Radunak és Vladnak. Ő volt, aki Poenar várának ostromakor öngyilkos lett. A fiúk további sorsáról nem tudunk.
Második felesége a Mátyás anyjának rokonságából származó Szilágyi Jusztina. Két gyerekük született, Mihai és Mihnea, a későbbi Gonosz Mihnea (I. Mihnea cel Rău). Jusztina korán meghalt.
A harmadik feleség Ilona, Mátyás unokahúga. Házasságukból egy Zaleska nevű lány született. Egyes történészek úgy vélik, Jusztina és Ilona ugyanaz a személy.
Amíg a törvényes feleségekről alig tudunk valamit, addig Vlad igazi szerelméről, Katharina Siegelről annál többet, a szászokra jellemző aprólékos feljegyzéseknek köszönhetően. A lány nem mindennapi szépség volt. Vlad 1455 karácsony táján ismerte meg, és kőszíve rögtön megpuhult, ahogy meglátta. Tudom, közhely, de ez tényleg szerelem volt az első pillantásra!
A történet innen kezdve szappanoperába illő. Felvétel indul! Helyszín: Brassó, a Takácsok bástyája, amely szemben állt Vlad szállásával. Néhány fiatal lány egy megrakott szánt igyekezett felhúzni a bástyához, a katonáknak vitték az élelmet. A domb alatt tébláboló őrök és Vlad gálánsan a segítségükre siettek. A Hunyadi János szolgálatában álló, bujdosó fejedelem nem győzte levenni szemét a szőke copfos, kékszemű tündérről. Katharina a takácsok céhmesterének, Thomas Siegelnek volt a lánya, aki pár évig a bajorországi Mallersdorfban, a ferencesek női kolostorában nevelkedett, de a család egy tűzvészben mindenét elvesztette, és a lánynak haza kellett jönnie. A leszegényedett és beteges céhmester családjával együtt kénytelen volt felesége, Fronius Zsuzsanna szüleihez költözni. Az ún. Tartler-házban húzták meg magukat, amely ma is áll Brassóban (Schei – Kapu utca 14. szám), az evangélikus egyház tulajdona. Vlad gyakran megfordult itt, hogy szerelmével találkozhasson.
(folytatjuk)
Az „evangélikus templom” akkor még biztosan nem volt „evangélikus templom”, mert hol volt még Luther…