Háborús állapot, mozgósítás vagy ostrom esetén a védelmi minisztérium mozgósítja az összes tartalékost, és a 20 és 35 év közöttiek számára pedig kötelezővé válik a katonai szolgálat – számolt be az Adevărul.ro.
A 2005. december 16-i 395. számú törvény 2007. január 1-jétől felfüggesztette a kötelező katonai szolgálatot, a sorkötelesek utolsó sorozása 2006 októberében, a csökkentett szolgálati idejűeké pedig 2006 júniusában volt. Az ukrajnai válsággal összefüggésben azonban meg kell jegyezni, hogy bizonyos feltételek mellett ez a felfüggesztés megszűnik, és a hatóságok a védelmi rendszer megerősítése érdekében a haderő részleges vagy teljes mozgósítását kérhetik.
Hadiállapot, mozgósítási állapot és ostromállapot idején, amelyeket az elnök rendel el és a parlament hagy jóvá, a védelmi minisztérium (MApN) minden tartalékost mozgósít. Elsősorban a 18 és 55 év közötti önkéntes tartalékosokról van szó, akiknek szerződésük van a védelmi minisztériummal, és akkor is megkapják zsoldjuk 30 százalékát, minimum 540 lejt, ha otthon vannak. Nekik azonnal jelentkezniük kell a katonai egységnél, amelyhez tartoznak. Ezen tartalékosok száma azonban néhány ezerre korlátozódik, így a román hadsereg arra a mintegy 60 ezer „klasszikus” tartalékosra támaszkodhatna, akik a katonai szolgálat felfüggesztése előtt teljesítették a katonai szolgálatot, és rendelkeznek katonai igazolvánnyal. Ők tudják, hogy melyik egységnél kell jelentkezniük 48 órán belül, és az igazolványukhoz van csatolva a behívóparancs, amely közúti, vasúti, tengeri vagy légi szállítási kuponokat tartalmaz. Fontos megjegyezni, hogy a végzésben meghatározott időben és helyen való megjelenés elmulasztása büntetőjogi következménnyel jár, a törvény 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztést ír elő. A kijelölt katonai egységekben való jelentkezési kötelezettség csak a legfeljebb 55 éves tartalékosokat terheli, amely életkorig a tartalékos katonai nyilvántartásban szerepelnek.
Kik lesznek besorozva?
A 2005/395-ös törvény azt is előírja, hogy hadiállapot, mozgósítási állapot és ostromállapot idején a katonai szolgálat kötelező. A lakosság honvédelmi felkészítéséről szóló jogszabály szerint a 20 és 35 év közötti román állampolgárok, akik megfelelnek a katonai szolgálatra vonatkozó kritériumoknak, sorkötelesek. Kérésre a sorozás 18 éves korban is elvégezhető.
A katonai szolgálatra orvosilag alkalmatlannak minősített személyek, a törvény által elismert egyházakhoz tartozó felszentelt személyzet, valamint a legalább 2 éve kolostorban élő szerzetesek nem sorozhatók be. Ezen kívül nem teljesíthetnek katonai szolgálatot a börtönbüntetésüket töltő elítéltek, az előzetes letartóztatásban lévők, vagy a bíróság elé állított személyek a jogerős ítélet meghozatalának időpontjáig, valamint bizonyos feltételek mellett azok is, akik eltartottakkal rendelkeznek. Mentesülnek a besorozás alól azok is, akiknek feleségük első vagy másodfokú rokkantnak minősül, akiknek egy vagy több kiskorú gyermekük van, és feleségük meghalt, vagy akiknek szülei első vagy másodfokú rokkantak, életkortól függetlenül.
Megtagadható a fegyverviselés
A 2006/446-os törvény előírja, hogy azok az állampolgárok, akik vallási vagy lelkiismereti okokból megtagadják a fegyveres katonai szolgálatot, alternatív szolgálatot teljesítenek. Ebben az esetben a besorozott személy megtagadhatja a fegyverviselést.
A törvény szerint a besorozás megtagadása bűncselekménynek minősül. „Az a személy, aki háború idején vagy ostromállapot alatt testi sérülést okoz magának, betegséget vagy gyengeséget színlel, hamis okmányokat, vagy bármilyen más eszközt használ annak érdekében, hogy a katonai szolgálat alól kibújjon 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő” – áll a büntetőtörvénykönyv 432. cikkejében. Amikor az ország nincs hadiállapotban vagy ostrom alatt, a szolgálat megtagadása enyhébben, 500 és 8000 lej közötti pénzbírsággal büntethető.
(Adevărul)
Elmebetegek a parlamentbe miért nem veszik föl a kövér segguket és menjenek ok meghalni miközben semmi közünk nincs az az ukrán melletti erositesre mien jó hogy 2 suket fasz dönt egy csomó fiatal és apuka életéről miközben ők el bújnak a patkanyjukba…. Ki adja vissza a gyereknek az édesapját a feleségnek a biztonságot nyújtó férjét? Az anyának esetleg egyetlen fiát? A sok geci ül tovább a kenyelmesz székben mit se törődve ezekkel a dolgokkal ezen kellene elgondolkodni így is nálunk van a legtöbb szar törvény főként amiből az allamkassza gazdagodhat és a nép zsebe ürül én biztos nem megyek és nem a halál miatt hanem ezek a buzik nem érnek számomra annyit hogy én értük loholjak én nem kaptam semmit az országtól csak elvettek