Miután többször hírt adtunk arról, hogy Gidófalva község lakói szüntelenül küszködnek a vízszolgáltatóval a piszkos, zavaros, de a Közegészségügyi Igazgatóság által ihatónak minősített vezetékes víz miatt, úgy tűnik, a Közüzemek rt. is rászánta magát a cselekvésre: július végén megkezdték a teljes rendszer átmosását.
A falu lakói július elején rendeztek egy falugyűlést, amelyen ez a probléma volt terítéken, és amelyre meghívták a legfőbb illetékest, az ivóvízhálózatot működtető, karbantartó Közüzemek Rt. igazgatóját, Kozsokár Attilát is. A gyűlés az ő hiányában zajlott le, a megjelentek elhatározták, hogy egy petíciót írnak ez ügyben a Közüzemeknek, és kérték a tanács támogatását is. Jancsó Ernő polgármester akkor megígérte, hogy a tanácsosokkal együtt személyesen is felkeresi a Kozsokár Attilát, amire – a Közművek meghívására – sor is került július 12-én.
A közel háromórás tárgyalás során sok minden asztalra került Kozsokár Attila és Mátyás Ferenc műszaki igazgató, valamint Butyka Elemér üzemeltetési igazgató jelenlétében, illetve a szolgáltató vezetősége is hosszasan magyarázta, miért vannak állandóan gondok a vezetékkel. A Szabó Ferenc gidófalvi tanácsos által lapunk számára összefoglaltak szerint a legfőbb gond a zoltáni vízszűrővel van, amely már cserére szorulna, de nincs rá pénz, így csak javítgatják, amikor égető a probléma.
– Ez nem elfogadható számunkra, mert amikor korábban a vezetékes víz árát megemelték, ezt éppen arra hivatkozva tették, hogy így lesz pénzalap a javításokra is – monda az EMNP-s tanácsos. De az is gond lehet, hogy a vezetékrendszer rajza szerint a községben 27 tűzcsapnak kellene lennie, míg a valóságban csak 7 van. Mindeközben nem lehet tudni, hogy a két fél, az önkormányzat és szolgáltató közötti szerződés alapján kinek mi a kötelessége, mert a polgármester szerint a község teljes egészében lemondott a hálózat működtetéséről a szolgáltató javára, míg utóbbi szerint a rendszerben szükséges javításokat, befektetéseket megosztva állják majd a felek.
Végül is rövid távon az a megoldás körvonalazódott a tárgyalás során, hogy a Közüzemek teljes hosszában kimossa a vezetékeket, így kitakarítva a zavarosodást okozó üledékeket, míg az önkormányzat további négy tűzcsapot szerel fel a községben, így gyakrabban is elvégezhető a csövek mosása. Hosszabb távon az jelentheti a tartós megoldást, hogy bevezetik a szentgyörgyi ivóvizet a faluba.
Időközben a gyűlésen is a legaktívabb felszólalónak bizonyuló zoltáni lakos újabb vízelemzést végeztetett a Közegészségügyi Igazgatósággal, amely – a korábbi pozitív véleményezés helyett – ezúttal arról szólt, hogy a víz ammóniát és más mérgező anyagokat tartalmaz, ezért ki is szabtak a szolgáltatóra egy 4000 lejes büntetést. A falu lakosainak visszajelzése szerint a víz 80%-ban tiszta, használható, csak időnként zavarosodik. Úgy néz ki, hosszú még az út a normalitásig.
Most derul ki, hogy a halozat milyen jol van kivitelezve, 27 bol, 4 tuzcsap, ez az ami latszik a felszinen mindenki szamara. Es igy atvette a kivitelezest a polgarmesteri hivatal, meg se szamoltak a tuzcsapokat, ami nagyon fontos dolog, neha eletmentok a lakok szamara. De kit erdekel a lakok elete, vagyonuk biztonsaga. „Timpul trece, leafa merge”. Kivancsi lennek ha lehetne egy Rontgen kepet kesziteni a vezetekek allapotarol, hany csoszakitas, cso foltozast tortent a halozaton.