Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A felmérést júniusban végezték on-line kérdőívezéssel, nem valószínűségi mintavételi eljárással, 4449, tíz és tizennyolc év közötti tanuló részvételével. A megkérdezettek 91 százaléka városi, 9 százaléka falusi iskola tanulója.
A kutatás egyik konklúziója az volt, hogy a válaszadók 99 százaléka ismerte az iskolai zaklatás (bullying) fogalmát.
82 százalékuk felelte azt, hogy tanúja volt már iskolai zaklatásnak abban az oktatási intézményben, ahova jár, 73 százalékuk pedig saját osztálytermében volt ennek tanúja.
A válaszadók közel fele (49 százalék) mondta, hogy volt már zaklatás áldozata, míg minden tizedik tanuló állította, hogy gyakran vagy nagyon gyakran zaklatják.
A diákok több mint egynegyede (27 százalék) elismerte, hogy volt már zaklatás elkövetője, míg csak 2 százalékuk mondta azt, hogy nagy gyakorisággal követ el zaklatást.
A gyerekek gyakran a közösségi hálókon találkoznak a bullying jelenségével: 79 százalékuk állította, hogy már tanúja volt úgynevezett cyberbullying-nak, 45 százalék pedig gyakran vagy nagyon gyakran volt már ennek tanúja.
A megkérdezettek 84 százaléka azt mondta, hogy zaklatás észlelésekor aktívan közbeavatkozott az áldozat védelmében, 34 százalék viszont passzívan szemlélte a történéseket.
A válaszadók 74 százaléka beszámol a felnőtteknek a bullyingról, 22 százalékuk viszont úgy nyilatkozott, hogy nagyon ritkán osztja meg ez irányú tapasztalatait a felnőttekkel.
A válaszadók több mint háromnegyede (77 százalék) szerint zaklatás esetén az osztályfőnök az a felnőtt, aki beavatkozik. Ritkábban (51 százalék) az igazgatót említették, majd a többi tanár (42 százalék), a többi tanuló (35 százalék), az ügyeletes tanár (25 százalék), az iskolapszichológus (18 százalék) következett, míg a válaszadók 2 százaléka mondta azt, hogy senki sem lép közbe ilyen helyzetekben.
‘A bullying egy rendkívül veszélyes jelenség, amely minden érintettet traumatizál: az áldozatot, a zaklatót és a csendes tanút is’ – figyelmeztet Gabriela Alexandrescu, a romániai Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet ügyvezető elnöke, aki szerint rendkívül fontos felismerni a zaklatás korai jeleit, és olyan tevékenységekre ösztönözni a gyermekeket, amelyek együttműködésre és pozitív társas kapcsolatok kialakítására nevelik őket.
A szervezet tájékoztató kampányt indított a jelenség visszaszorítása érdekében, amelyről a www.scolifarabullying.ro oldalon lehet többet megtudni.
forrás: Agerpres
fotó: pexels.com