Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A COPAC tájékoztatása szerint jelenleg 1.207.053 személyt tartanak megfigyelés alatt a szakemberek az országos diabétesz-program keretében. Míg 2019-ben 76.967 új megbetegedést diagnosztizáltak, 2020-ban 59.914-re csökkent a számuk, majd 2021-ben 82.552-re nőtt, az idei első hat hónapban pedig 41.849 új esetet jegyeztek. Ebből arra következtetnek, hogy idén is a növekvő tendencia érvényesül.
A cukorbetegséggel élők valós száma azonban legalább kétszerese a diagnosztizáltakénak – jelentette ki a Családorvosok Országos Szövetségének alelnöke, Daciana Toma. A statisztikák szerint globális viszonylatban két diabéteszes felnőtt közül egynél nem azonosítják a betegséget. „Fontos tudatosítani a lakosságban az időszakos vizsgálatok fontosságát, ezek ugyanis segítenek idejekorán felfedezni az esetleges elváltozásokat. Sajnos sokan akkor mennek orvoshoz, amikor a cukorbetegség már előrehaladott fázisban van, és szövődmények lépnek fel” – fogalmazott.
A cukorbetegség kialakulásának megelőzésére, illetve a szövődmények hatásainak csökkentésére irányuló intézkedéseket sürgetett a román diabetológiai társaság elnöke, Gabriela Radulian is. „Ma kell tájékoztatnunk és oktatnunk a lakosságot, hogy megvédjük a holnap egészségét” – fogalmazott a szakember.
2021-ben 61 millió cukorbeteget tartottak számon Európában. A Nemzetközi Diabétesz-szövetség adatai szerint a világon 537 millió 20 és 79 év közötti személy él cukorbetegséggel, azaz tízből egy ember. A becslések szerint számuk 2030-ra 643 millióra, 2045-re pedig 783 millióra nő. Tavaly 6,7 millió ember halálát okozta a diabétesz.
forrás: Agerpres
fotó: Barabás Ákos