Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A környezettudomány szakon a fiatal hallgatók mellett szép számmal vannak olyanok, akik egy közelálló szakterületen már tapasztalt és elismert szakembereknek számítanak, mégsem átallottak érett fejjel újrakezdeni a tanulmányokat, továbbképezni magukat. Ugyanakkor az oktatók is szívesen vannak a tanítványok körében, még a kötelező órai tevékenységen kívül is, akár terepmunkákon, akár – mint ez alkalommal – előadókként. Minden évfolyam lelkesen kivette a részét a szervezésből, ezt a lelkesedést méltányolta a konferencia nyitányában Antal Noémi egyetemi adjunktus is, majd átadta a szót Csákány Lászlónak, a Szemerja–Görgő Közbirtokosság elnökének, aki azon túl, hogy friss végzettje a környezettudomány szaknak, az intézménnyel együttműködő partnerként helyszínt biztosít a diákok terepgyakorlatainak, ezek pedig igen nagy népszerűségre tettek szert körükben.
Előadásában Csákány éppen az terepgyakorlatokon megfogalmazódó következtetéseket összegezte, és bebizonyította, hogy az erdő mint bonyolult életközösség mennyi kevésbé értékelt ökoszisztéma-szolgáltatást nyújt az embereknek: oxigént termel, véd a levegőszennyezéstől, klímaszabályozó szerepe van. Tényleges számokban illusztrálva a fentieket, egy hektár erdő egy évben 70 tonna port szűr ki a levegőből, egy fa pedig 70 kg oxigént termel ugyanennyi idő alatt. Az egyetemistákkal közösen végzett csemeteültetések apropóján arra intette a hallgatókat, hogy a szemléletváltás magjait ültessék el a fejekben, mert a jövőnket csak a mértékletesség által tudjuk megmenteni.
Sikó-Barabási Sándor, aki betanító tanárként a talajtant oktatja a hallgatóknak, nyugdíjba vonulása után a Kovászna megyei, nem túl nagy farkasállomány tanulmányozására fordított a korábbinál sokkal intenzívebb figyelmet, nyomméretezéssel, székletvizsgálattal, vadkamerás és álcás vadlesekből végzett megfigyeléssel, a lehető legteljesebb körű stúdiumokat végezve. Több érdekes észrevétel után (mint pl. hogy egyes vidékeken a farkasok sok kutyát megesznek, és ennek következtében sok parazitát is beszereznek) így összegezett: e kecses mozgású, szabad természetű állatoknak toleranciára van szükségük az emberek részéről.
Péter Levente a medvék és az emberek kapcsolatáról tartott érdekes előadást, Nyáguly Mátyás azt boncolgatta, mikor mond ellent, mikor igazolja a népi szólásokban megfogalmazott hagyományt a tudomány, vagy éppenséggel mi az alapja a „hallgatózik, mint süket disznó az árpában” mondásnak.
A vidékre való tanulmányút után szép összmunkával mutatta be hat harmadéves hallgató a Gyimes völgyét és annak ökoturisztikai adottságait, még autentikusabbá téve az előadást azzal, hogy egyikük, Szabó Anna Mária népviseletet öltött. Szünetben a helyi gasztronómiai specialitást, az alivánkát is megkóstoltatták a jelenlevőkkel, sima, de mákos, citromos, szilvás változatban is.
Végül az elsőéves Baló Szilárd beszélt a Szemerja-patak menti tanösvényről, az ő előadásával fejeződött be a cseppet sem unalmas tudományos konferencia.