Megjelent a Székely Kalendárium, feltárul csodaország kapuja!
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismert...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Mi is a Geofolk?
A Geofolk a paraszti ünnepi öltözködés tipológiája. A kiállítás célja bemutatni a hagyományos öltözködés sokszínűségét. Egy 57 méter összefüggő felületű, a környezetei adottságokhoz igazodva szabadon konfigurálható kültéri időjárásállónak tervezett installáció, melyen 60 ország, 250 nemzetének körülbelül 2000 különböző hagyományos öltözete látható. A vándorkiállítás idáig 26 különböző helyszínre jutott el, számos erdélyi és magyarországi helyszín mellett, Horvátországba és Ukrajnába, ezen országok különböző régióinak viseleteivel is gazdagítva a gyűjteményt.
Miben rejlik a mostani kiállítás különlegessége?
A szentgyörgyi lesz az alkotó 70. egyéni kiállítása, valamint a 27. Geofolk kiállítás, s mivel-évről évre bővül az anyag, Sepsiszentgyörgyön látható idén először a tavalyi év gyűjtésével gazdagodott anyag.
Az alkotó a kezdetekről, belső indíttatásról
Dávid Botond székelyföldi fotóművész számára hobbiként indult a népviselet-fotózás, ám a rendszerező- és gyűjtőszenvedély látványos eredményt hozott. A szabadtéri kiállítás létrehozásán, folyamatos bővítésén és vándoroltatásán túl, határozott szándéka, hogy a Geofolk a világ vezető népviseleti enciklopédiája legyen.
„A kiállítás lényege megmutatni, hogyan öltöznek mások. Sokan megjegyzik, hogy a székely viselet a legszebb. És mondom nekik, hogy igen, nekünk a székely a legszebb. De annak a spanyolnak, portugálnak vagy finn-nek az övé a legszebb. És ez az érdekes az egészben, hogy mindenki a sajátját látja a legszebbnek” – fejtette ki az alkotó egy 2013-as Nőileg interjúban.
Nehéz pontosan meghatározni a hagyományos ünnepi viseletek számát a világon, mivel az öltözködésnek és öltözéknek számtalan kulturális és regionális változata létezik, amelyek a különböző ünnepekhez és eseményekhez kötődnek. Ennek ellenére nyugodtan kijelenthetjük, hogy több ezer, ha nem több tízezer hagyományos ünnepi viselet létezik szerte a világon. Minden kultúrának megvan a maga egyedi története, hagyományai és öltözködési stílusai, és ezek közül sok konkrét fesztiválokhoz vagy ünnepekhez kötődik. A hindu Holi fesztiválon viselt élénk színű száritól a mexikói halottak napján viselt, bonyolultan hímzett huipilig az ünnepi jelmezek széles skálája található szerte a világon.
Egy fényképész kalandvágyat és kíváncsiságot is érezhet, miközben arra a küldetésre indul, hogy lefotózza a világ összes különböző viseletét. Lehet, hogy vágyik magára az utazásra, ugyanakkor arra is, hogy elmerüljön különböző kultúrákban és közösségekben.
Ugyanakkor ennek a fotósnak a hagyományos viselet iránti megszállottsága a rend és a teljesség mélyebb pszichológiai igényéből fakadhat. Elégedettséget, ugyanakkor kihívást érezhet, hogy összegyűjtheti és kategorizálhatja az összes különböző viseletet, átfogó feljegyzést készítve ezzel az emberi kultúra ezen aspektusáról.
Nem kizárt, hogy a fényképésznek a hagyományos viseletekkel kapcsolatos megszállottsága személyesebb, érzelmibb dimenzióval is bír. Talán egy marginalizált vagy elnyomott kultúrából származik, és a hagyományos viseletek fotózása egy módja annak, hogy újra kapcsolatba kerüljön saját kulturális örökségével, ezzel is megtalálva a büszkeség és az összetartozás érzését.