A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civilszervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Törvényszéken támadta meg a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket a brassói Szövetség a Visszaélések Elleni Küzdelemért (Alianţa Pentru Combaterea Abuzurilor) nevű civilszervezet. A november 14-én megtartott tanácsülés alkalmával Kovászna Megye Tanácsának képviselő-testülete az elnök felvetésérére egyöntetűen megszavazta: a megye beszáll a perbe a legközelebbi tárgyalás napján, november 20-án. Az ítéletet november 27-én hirdetik ki.
A csütörtöki tanácsülésen résztvevő Gheorghe Neagu, a megyei környezetvédelmi ügynökség igazgatója szerint a bíróság szerdán visszautasította a civilszervezet keresetét a Hargita megyei medvekilövési engedélyeket illetően. „Abban reménykedünk, hogy november 27-én számunkra is kedvező ítéletet szabnak ki, mert nem szegtünk törvényt” – fogalmazott az igazgató.
A törvények betartását kérik
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke videófelvételekkel szemléltette a probléma súlyát. Az első jelenetet Brassóban örökítette meg egy szemtanú, később egy Csernátonban rögzített felvételt láthatunk, amelyen három medve támadt rá egy kutyára a község központjában. Az utóbbi eset november 3-án történt.
Az elnök a tanácsülést követő Megyeinfón kijelentette: ezt a lépést a térség lakóinak és javainak védelmében teszik. „Úgy ítéljük meg, hogy nemcsak törvénytelen, hanem erkölcstelen is, amit tesznek. Éppen ezért a megyében élő emberek és a javaik érdekében, illetve balneo-turisztikai megyeként a turisták érdekében is azt kezdeményezzük, hogy a bíróság utasítsa vissza a jogtalan kezdeményezést” – nyilatkozott. Gyakorlatilag az országban már elfogadott törvények betartását kérik.
Hozzátette: a medvekilövési jóváhagyásokról szóló törvénytervezetet elfogadta a parlament, életbe ültetése az államigazgatás intézményeire tartozik, és felháborító, hogy a brassóihoz hasonló „sötétzöld” egyesületek, amelyek jogi személyként sincsenek bejegyezve, ilyen módon próbálják meg ellehetetleníteni a vadgazdálkodást.
Tíz év alatt kétszer annyi medve
Mint ismert, a medveszaporulatot mérsékelendő, országos szinten 426 példányt lehet elejteni, Kovászna megyére vetítve pedig 54 medve kilövését hagyták jóvá. A brassói civilszervezet a megyéből négy vadásztársaság számára kibocsátott engedélyeket támadta meg a táblabíróságon. A Háromszéken számon tartott medvék arányát illetően Tamás Sándor a vadászegyesületek által rögzített adatok alapján megjegyezte: míg 2013-ban a becslések szerint csak 1045 egyed élt, 2024-re ez a szám 2263-ra növekedett.
Gheorghe Neagu szerint nagyjából 600 medvét tudna a megye „eltartani” ahhoz, hogy elkerülhetőek legyenek a vadállat és az ember közötti konfliktusok. A szakember rámutatott arra is, hogy az elmúlt időkben növekedett a gazdaságokban történő medvetámadások száma, ezenfelül Háromszéken többször felfigyeltek négybocsos medvékre is, holott általában 2-3 bocsot nevelnek az állatok.
Az ülésen az elnökkel együtt 30 szavazati joggal rendelkező képviselő jelent meg, a döntéssel mindegyik tanácstag egyetértett. Az ügyben felszólaltak a román pártok képviselői is, támogatva ezzel a lépést. Tamás Sándor ugyanakkor azt is elmondta, hogy a perbe korábban több község önkormányzata, köztük Bodok és Uzon is beszálltak.
Fotó: Tuchiluș Alex
A zöldek vigyék haza maguknak a medvéket.Vegyék örökbe.Fogdossák ki.Legalább nem kellene féljünk mikor jelenik meg az ablak alatt