Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elmagyarázzuk, miért jó az új erdészeti törvénykönyv

Elmagyarázzuk, miért jó az új erdészeti törvénykönyv Kovászna megye

A régi parlament utolsó munkanapján a képviselőház döntő fórumként elfogadta az új erdészeti törvénykönyvet, amelynek kidolgozását még az RMDSZ kezdeményezte. Mi a véleménye a végleges változatról? – kérdeztük Tánczos Barna szenátort.

Hirdetés
Hirdetés

A törvénytervezet kidolgozását annak idején még a környezetvédelmi miniszteri funkciót betöltő Tánczos Barna Hargita megyei szenátor indította el, de amikor azt a minisztérium a parlament elé terjesztette, az RMDSZ már nem volt a kormányban. Az új mandátumot szerzett szenátor a Székelyhonnak elmondta, Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter vezetése alatt rengeteg olyan tétel bekerült a tervezetbe, amivel az RMDSZ nem értett egyet és ezeket a parlamenti vita során sem sikerült kigyomlálni.

Ennek ellenére az elfogadott erdészeti törvénykönyv sokkal jobb az eredetileg benyújtott változatnál és közelebb áll az RMDSZ elképzeléséhez, mely szerint a törvény „az erdőtulajdonosok védelméről és támogatásáról kell szóljon, a falopás és az illegális kitermelés racionális ellenőrzéséről, ami viszont nem hozza még nehezebb helyzetbe a becsületes erdőgazdálkodókat és erdőtulajdonosokat, de megadja a lehetőséget a fatolvajok elkapására.”

Az új parlamenti ciklusban is követi az erdészeti törvénykönyv alakulását Tánczos Barna szenátor. Fotó: RMDSZ

A tervezet tárgyalásai során egyfajta pingpong alakult ki a parlamentben – magyarázta a szenátor – de mivel nem tudni, a jövőben mi lesz (ugyanis furcsa erők jönnek a parlamentbe, ott lesznek a szélsőségesek) „úgy döntöttünk, hogy inkább a kompromisszumos megoldást támogatjuk”.

Tánczos elégtétellel állapította meg, hogy a RMDSZ javaslata érvényesült az üzemtervek érvényességének meghosszabbítása tekintetében, így azok az eddigi 10 év helyett 20 évig lesznek érvényesek (kivéve a nyár, fűz és más gyorsan növő fajok esetében, amelyek kitermelésére 5 vagy 10 éves üzemtervek készülnek): ez kisebb bürokráciát jelent és megtakarítást eredményez az erdőtulajdonosoknak és erdőgazdálkodóknak.

Az erdészeti törvénykönyv ugyanakkor megteremti a lehetőségét annak, hogy – ha a kormány is úgy akarja – lehessen területalapú támogatás jellegű kifizetéseket adni az erdőkre, ez a szén-dioxid megkötési támogatás címet viselné. Ezzel párhuzamosan pedig azok, akik kevesebb fát vágnak ki annál, amit megenged az üzemterv, a meghagyott fák után járó szén-dioxid tanúsítványokat értékesíthetik majd az önkéntes szén-dioxid piacon, így plusz bevételre tehetnek szert. Ezzel bátorítják is az erdőtulajdonosokat arra, hogy ne termeljék ki a lehető legnagyobb mennyiséget, ami azért ma még általánosan jellemző tendencia.

Fotó: Barabás Ákos

A most elfogadott törvénykönyv újdonsága, hogy gyalogosan illetve biciklivel a magánerdőkbe is akárki bemehet, eddig ezt a jogot csak állami vagy önkormányzati tulajdonú erdőkben lehetett érvényesíteni. Az RMDSZ arra az álláspontra helyezkedett e kérdésben, hogy „valamiféle egyensúlyt kell teremteni a magántulajdon jelentette felelősség illetve az erdőbe bejárás joga között”. Ezért a tulajdonos meghatározott időre és alapos indokkal korlátozhatja az erdőbe vaó bejárást – pl.nyári szárazság idején, ha a turisták egy esetleges tűzgyújtással veszélyt jelentenének az erdőre, vagy olyan területeken, ahol kitermelés folyik.

Az új jogszabály lehetőséget teremt a legfeljebb 30 hektáros erdőterületek tulajdonosainak, hogy a hagyatéki eljárás lefolytatása nélkül is kitermelhessék a fát egy erdészettel kötött szerződés alapján.  Emellett a szövetség javaslatára az új törvény lehetőséget biztosít az erdészeteknek, hogy a profitadójuk 10%-át az erdészeti oktatást biztosító intézményeknek ajánlják fel. 

Az új erdészeti törvénykönyv alkalmazási útmutatója remélhetően könnyebben fog megszületni, egyszerűbb és gyorsabb lesz, mint számos más törvény esetében – tudtuk meg a szenátortól – mivel nem kell teljes egészében egy új módszertan, csak a régit kell módosítani, az átmenet a régi törvény alkalmazásáról az újra pedig fokozatos lesz. Emellett viszont az is várható, hogy az erdészeti törvénykönyv akár már a jövő hónapokban változik, módosításokat vezetnek be, „toldozzák-foldozzák”.

Fotó: Barabás Ákos

Az új törvénnyel kapcsolatban megkérdeztük  Porzsolt Leventét, a zágoni magánerdészet volt vezetőjét, a Székelyföldi Erdőtlajdonosok és Gazdálkodók Szövetségének társelnökét, is, akinek annak idején Tánczos Barna tanácsadójaként is része volt a törvénytervezet kidolgozásában. Ő az üzemtervek hosszabb érvényességét látta az új törvény egyik nagy vívmányának, mert – mint mondta – egy ilyen üzemterv véglegesítése, a szükséges jóváhagyások megszerzése egy közel másfél éves procedúra és rengeteg a költsége, drága a szükséges környezeti hatástanulmány elvégzése is. 

Ebből a szempontból az is előnyös az új törvényben, hogy előírja egy Regionális Erdőgazdálkodási Terv megalkotását, amely leszabályozza az egy bizonyos régióban elvégzendő erdőgazdálkodással- és védelemmel kapcsolatos teendőket, azok hatását a környezetre, a későbbiekben pedig az egyes erdészetek erre hivatkozhatnak, és nem kell külön-külön elkészíttetniük a hatástanulmányt. A törvény abszolút újdonsága ugyanakkor, hogy ezután az állami erdészetek vezetőinek is csak két ötéves mandátumra van lehetőségük, azaz nem ülhetnek nyugdíjazásig az igazgatói székben.

Porzsolt Levente: nincs megérve a romániai parlament, sem a társadalom az egyszerűsítésre. Fotó: Kocsis B. János

Összegzésképpen Porzsolt elmondta, az RMDSZ szerette volna egyszerűsíteni a törvénykönyvet, lefaragni a cikkelyek számából, közben pedig a parlamenti vita során az ellenkezője történt: még jócskán megduzzadt a jogszabály, jelenleg 166 cikkelye van.

„Viszont nincs még megérve a romániai társadalom, sem a parlament arra, hogy egyszerűsítsen. Mi úgy gondoltuk, bizonyos dolgokat nem fontos a törvényben  leszabályozni, mert a szakemberekre lehet bízni az alkalmazást. Gyakorlatban azonban mégiscsak mindent le kell szabályozni, mert az egyéni értelmezések sokszor nem vezetnek jóra”, fogalmazott a zágoni magánerdészet volt vezetője.

Az új jogszabályok az államfői kihirdetés után lépnek hatályba.

A társadalom is árgus szemmel követte a törvény alakulását

Pénteken kiküldött hírlevelében az online kampányokat folytató Declic közösség is elégtétellel nyugtázta, hogy négy olyan célt is elértek, amelyek érdekében korábban támogató aláírásokat is gyűjtöttek:

  • egyik közülük a már említett szabad bejárás az erdőkbe
  • másik a nagyvárosok körüli erdők kivágásának tilalma, azok ugyanis véderdő szerepét töltik be
  • az erdők kivételesen koros fáira is kivágási tilalom érvényes, mert a biodiverzitás fenntartásában nagy szerepük van
  • illetve a fát szállító kamionokat ezután videomonitorozással követik a törvény szerint.

Az erdészeti törvénykönyv sürgősségi eljárással való elfogadása megteremtette a lehetőségét annak is, hogy az Országos Helyreállítási Alapból az erdők érdekében, pontosabban a digitális felügyeleti rendszerre is lehívhatók legyenek pénzalapok.

Címlapfotó: Barabás Ákos

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás