Háborognak a szakmai szervezetek, mert sok sebből vérzik az új erdészeti törvénykönyv
Az új erdészeti törvénykönyv különböző értelmezésekre, ezzel együtt pedig visszaélés...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Újra nyílt napot szerveznek Szépmezőn február elsején, szombaton 10 és 15 óra között – adta hírül a kutyamenhelyet működtető TEGA Rt. A nyílt nap alkalmával lehetőség lesz sétára vinni az ebeket, megismerkedni velük, és persze örökbe is lehet fogadni közülük. A folyamat pedig ingyenes, csupán személyi igazolványra van szükség hozzá, az örökbe adásra kerülő kutyák mindegyike rendelkezik oltással, csippel.
Jelen pillanatban 145 helyből 116 foglalt, így egyelőre egyetlen kutyát sem fenyeget az altatás. A túlzsúfoltságot a tavalyi év végén sikerült megszüntetni a menhelyen önkéntesei, valamint az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület intézkedéseinek köszönhetően. Az önkormányzattal kötött egyezség szerint mindaddig elkerülhető az altatás, amíg nem haladja meg a menhely kapacitását a kutyák létszáma.
A TEGA Rt. közleményében kiemelte: az a tény, hogy a menhelyen megszűnt a telítettség, nem jelenti a kóborló kutyák jelenlétének megszűnését. Az Őrkő környékén jelen pillanatban is van csapda kihelyezve, amellyel a falkákban csatangoló ebeket akarják befogni. Korábban Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere is rávilágított a problémára, hangsúlyozva azt, hogy az önkormányzat feladata elsősorban a városlakók védelmének biztosítása, ezért fontos, hogy Szépmezőn legyen hely a befogott ebek számára.
Pora Kinga, az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület vezetője és a szépmezői menhely kutyáinak pártfogója is egyetért abban, hogy kóbor állatok tekintetében továbbra is ebben a negyedben van a legnagyobb probléma. A csapdára viszont félmegoldásként tekint, mert ha sikerül is befogni vele néhány kutyát, sok marad még az utcán, a szaporodást pedig nem fékezi meg. A csapdát nem mellesleg már a legtöbb négylábú „kiismerte”, nem megy a közelébe.
„Lehetetlen befogni minden kutyát. Tíz éve ugyanaz történik: ha befognak néhányat, behozzák a menhelyre, de még mindig tele van az Őrkő” – fogalmazott. Szerinte változtatni kellene a módszeren, de csak úgy működhet, ha a civilszervezetek, az önkormányzat és az állatrendőrség közösen dolgozik a megoldáson. Az ő javaslata az, hogy fogják be a fiatalabb kutyákat, hiszen azokat később könnyebb örökbe adni, az idősebb egyedeket csak ivartalanítsák és kényszermegoldásként ugyan, de engedjék vissza az Őrkőre, ahol egyébként nagy valószínűséggel a gazdájuk is van.
A roma negyedben kóborló állatok esetében ugyanakkor nem lenne helyénvaló az önkormányzatot hibáztatni, mert az nem igaz, hogy csak csapdával próbálták korlátozni az utcalakó ebek számát. Pora Kinga szerint évekkel ezelőtt a városházával közösen szerveztek nagyszabású ivartalanítási akciót az Őrkőn, teljes állatorvosi csapatot hívtak, de mindössze nyolc kutyán tudták elvégezni a műtétet.
Az ott lakók ugyanis nem engedték, hogy tovább végezzék a munkát. Ezzel szemben a „gazdák” a kutyáknak nem adatják be sem az ingyenes oltást, sem a csipet, pedig az nem kerülne több pénzbe 15 lejnél. „Azért nem vállalják, mert ha esetlegesen a kutyáikat befogják, a csip miatt lekövethetővé válik, kihez tartozik. Viszont azt se engedik, hogy az ember kimenjen és befogja őket, hogy vigye el ivartalanítani” – húzta alá az állatvédő egyesület vezetője.
Az Őrkőn az elmúlt években többször is történt állatkínzás, főként kutyákat bántalmaztak súlyosan, de arra is volt példa, hogy betondarabot kötöttek egy ló után, majd brutálisan ütlegelni kezdték az állatot.
A menhelyen az utóbbi hetekben sikerült a megrongálódott kutyapajták egy részét kicserélni, az önkéntesek által kezdeményezett naptáras gyűjtési akció keretében. A csapat ezenkívül rendszeresen szervez sétáltatást is a menhelyi ebek számára szombatonként, Pora Kinga szerint ezt a programot idén is folytatni fogják.
„Azért fontos, mert ki tudnak mozdulni a kennelből, legalább egy hónapban egyszer-kétszer, és szocializálódnak is. Megtanulnak pórázzal sétálni, más kutyákkal együtt lenni, és akkor innen kiderül, hogy milyen is a természetük” – magyarázta. Ilyenkor könnyebben tudnak leírást, fotókat készíteni róluk, ezáltal az örökbefogadást is segítik. Általában 10-12 önkéntes tevékenykedik a menhelynél, de mindig szükség van az utánpótlásra, ezért Szépmezőn minden állatbarátot szívesen látnak, aki besegítene a gondozásban.