Mennyibe kerül egy faház megépítése? (X)
A faházak egyre népszerűbbek, hiszen természetközeli, költséghatékony és gyorsan fel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az elmúlt évet hivatalosan 8,6%-os költségvetési hiánnyal zárta Románia, azonban ha a közalkalmazottak bérének növekedését és a nyugdíjemeléseket is beleszámoljuk, akkor 9,5% a valós szám – tudtuk meg Miklós Zoltántól, aki részt vett az országos költségvetés kidolgozásában. Románia abban állapodott meg az Európai Bizottsággal, hogy 2025-ben 7%-ra szorítják le a deficitet, méghozzá úgy, hogy adót nem emelnek, inkább az adóbehajtás hatékonyságára helyezik a hangsúlyt. Ez a folyamat már tavaly ígéretesen alakult, az elektronikus számlák bevezetésének köszönhetően 70 milliárd lejjel több bevétele származott innen az államkasszának, idén további 50 milliárddal növelnék ezt az összeget.
Emellett átszervezik az intézményeket, csökkentik a közalkalmazottak számát és 5%-kal a béralapjukat (ez a parlamentben már meg is történt), kevesebb az államtitkár, a közberuházások haladása érdekében pedig növelték a fejlesztésre szánt pénzalapot, ami a költségvetés 20%-át teszi ki.
A költségvetés alakulása azonban nem teljesen kiszámítható, befolyásolhatja a lakossági fogyasztás, a mezőgazdaság, a nemzeti bank pénzügyi politikája és az ország politikai stabilitása. Üdvözlendő lenne egy kamatcsökkentés, de a nemzeti bank óvatos, mert az infláció még uniós szinten is kiemelkedően magas Romániában. Fontos lenne továbbá, hogy az elnökválasztás a demokratikus erők győzelmét hozza, egy radikális fordulat nem tenne jót a gazdaságnak – vélekedett Miklós Zoltán.
Megyei szinten is érezteti hatását az a változtatás, miszerint a személyi jövedelemadóból (szja) ezután a népszámlálási adatok alapján számítják ki és osztják vissza a településeknek az összegeket – ezzel egyes községek jól járnak, mások kevésbé; utóbbiak viszont „kártérítésre” számíthatnak más forrásokból.
Az eddigi 4–6 millió lejhez képest most 19,3 millió lej jut fejlesztésekre Kovászna megyének, tételesen
További 5,8 millió lejt kap a megyei önkormányzat az oltszemi kastély, valamint a megyei könyvtár mögötti kazánház épületének felújítására, ahol egy konferenciaközpontot terveznek kialakítani.
A korábbi években minden egyes település lemondott a szja-ból származó bevétele 14 %-ról, és azt egy olyan megyei alapba utalta, amelyből a szegényebb helységeket segítették. Bukarest viszont eddig a bevétel 97%-ot megtarthatta, és 3%-ot utalt át Ilfov Megye Tanácsának. 2025-ben egy országos alapba folyik be mindenhonnan (Bukaresttől is) a 14%, ebből zárkóztatják fel a szegényebb településeket – tájékoztatott a parlamenti képviselő.
Fotó: Miklós Zoltán/Facebook