Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Gyermekbarát tankönyv született a háromszéki természeti értékekről

Gyermekbarát tankönyv született a háromszéki természeti értékekről Kovászna megye

Egy harmincéves kiadvány kelt új életre Kovászna megye tanácsának támogatásával: Farkas István földrajztanár egykori kis fekete-fehér füzete ma kibővítve, színes fotókkal mutatja be Háromszék természeti-földrajzi értékeit.

Hirdetés
Hirdetés

A megyei tanfelügyelőség meghívására több pedagógus érkezett a hétfő délutánra szervezett könyvbemutatóra. A megjelenteket Gáj Nándor, a megyei önkormányzat alelnöke köszöntötte, majd Tamás Sándor tanácselnök szólt az egybegyűltekhez. Mint mondta, a megyei tanács néha önkéntesen is felvállal ügyeket, ezért született a 3. és 4. osztályosoknak szóló foglalkoztató tankönyv is, amely egy egész közösség munkájának eredményeként mutatja be a megye természeti értékeit.

Az új kiadványt – amelyet szerzőként Farkas István, Kocsis Annamária, Vollancs Szidónia, Kerekes Izabella  jegyez – Kiss Imre főtanfelügyelő is dicsérő szavakkal illette: tartalmas, igényesen szerkesztett és gyermekbarát.

Olvasmányos és a felnőtteknek is tud újat mondani. Tudja mindenki a választ arra a kérdésre, melyik szóból ered a megye neve és mi annak a jelentése? Fotó: Bodor Tünde

Kocsis Annamária tanfelügyelő felmutatta azt a 30 oldalas, fekete-fehér kis füzetet, amelyet 1996-ban Farkas István írt Háromszék természeti és földrajzi értékeiről és amelyből akkor egy-egy példány minden iskolának jutott. Néhol igencsak rongyosan, de még ma is közkézen forognak. Megtudhattuk, a mostani kiadvány megírásának ötlete 2020-ban vetődött fel, de akkor még nem találtak kiadót hozzá, így Huszár Szilamér fotós ajánlására a megyei tanácshoz fordultak.

A Kovászna Megyei Művelődési Központban (KMMK) az értékek feltárásáért, dokumentálásáért és közkinccsé tételéért felelős munkatárs, Szőts Papp Zsuzsa nagy segítségükre volt abban, hogy további anyaországi pályázati finanszírozást is találjanak a kiadáshoz, de segített a könyv szerkesztésében is, míg kollégái annak igényes arculatáért feleltek.

A tankönyvből most minden tanító kapott egy-egy példányt, hogy megismerkedjen vele. Fotó: Bodor Tünde

Farkas István volt tanfelügyelő, nyugalmazott földrajz szakos tanár, az alapkiadvány szerzője hosszan mesélt arról, miért és hogyan jött létre annak idején a kiadvány, valamit az új tankönyvet hogyan ajánlatos használni a pedagógusoknak: mivel annak fejezetei logikusan egymásra épülnek, gondolkozni tanítanak A könyv először a földrajzi fekvést taglalja, majd a domborzati viszonyokat, éghajlatot, a vizeket, növény- és állatvilágot.

Ne kérjék számon a száraz adatokat a gyerekektől – ajánlotta, csak esetleg az olyan információkat, hogy melyik Kovászna legmagasabb földrajzi pontja (a Lakóca-csúcs), legmagasabban fekvő települése (Kommandó), illetve azt is jó tudni, hogy Temesvár után éppen az utóbbi büszkélkedhetett az elektromos utcai világítással.  Olyan kérdésekre is választ kaphatnak a gyerekek, hogy hogyan alakultak ki a szorosok és a barlangok vagy miért erősebb a földrengés hatása a Kárpátokon kívül, noha az epicentrum hozzánk van közelebb.

Gáj Nándor, a megyei tanács alelnöke üdvözölte a megjelent tanítónőket, akik komolyan vették a meghívást. Fotó: Bodor Tünde

Még a helyszínen levő pedagógusok tudását is próbára tették a szervezők egy kis kvízzel, és az eredmények azt mutatták, nekik is tud majd újat mondani a kiadvány.

A tankönyvből most minden tanító kapott egy-egy példányt, hogy megismerkedjen vele. Amennyiben a leendő negyedikeseket valaki jövőre szeretné abból tanítani, a KMMK-nak adott visszajelzés után az osztály minden tanulójának biztosítanak használatra egy-egy példányt – tájékoztatott Szőts Papp Zsuzsa.

Fotó: Bodor Tünde

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás