Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megújult a Háromszéki Magyarok Emlékparkja az Óriáspincetetőn

Megújult a Háromszéki Magyarok Emlékparkja az Óriáspincetetőn Kovászna megye

A Maksa község területéhez tartozó Óriáspincetetőn újra felújításra – és némi modernizálásra – szorult a Háromszéki Magyarok Emlékparkja. Ez tavaly nagyobbrészt megtörtént, a júniusi Székely Vágtára látogatókat már a megújult létesítmény fogadja.

Hirdetés
Hirdetés

 A 11-es országútról, illetve Angyalos-Sepsibesenyő irányából is kilátópontként is kiváló helyszínen 2007-ben, a Háromszéki Magyarok Világtalálkozójára épült meg a ma is látható létesítmény, egy oltárköves lármafa-konstrukció. Zakariás Attila műépítész és Damokos Csaba formatervező tervei alapján.

A háromszéki székelyek történelmének fontos pillanataira emlékeztető székelykapuk, a központi jurta-szerű építmény, a vidék településeit szimbolizáló kövek és az azokon levő feliratok időnként némi felújításra szorulnak – ehhez az időjárás és a látogatók is hozzájárulnak. 2012-ben már átesett egy felújításon az emlékpark, akkor a fenyőfából készült lármafákat tölgyre cserélték, ám azóta is eltelt 13 év. Most a Bethlen Gábor Alaptól elnyert pályázati támogatás adott lehetőséget az újabb arculatszépítésre.

A terepasztal segítségével a környék minden pontja azonosítható. Fotó: Vadon Egyesület/Facebook

Demeter János, a Vadon Egyesület elnöke elmondta, a tavalyi év folyamán már pótolták az egyes székelykapukról eltűnt réztáblákat, a küszöbköveken felújították a feliratokat. A domb aljában levő cölöpök helyére kökénybokrokat ültetnek, szebbek és időállóbbak lesznek.

A Pincetető központi, jurtára emlékeztető látványos faépítményét szükségesnek látták láncokkal körbekeríteni, mert a turisták minden irányból felmásztak az „oltárra”, és ettől a domb elformátlanodott, lecsúszott. Kiigazították, és hátulról egy lépcsőfeljáratot építettek, hogy aki szükségesnek érzi beállni a fókuszpontba, az civilizáltan megtehesse.

Fotó: Tuchiluș Alex

A felújítás újdonsága, hogy a kapukra diszkréten elhelyezett QR-kódok kerülnek, melyeket az okostelefonokkal leolvasva az applikáció három nyelven biztosít hangos idegenvezetést, bemutatva a 12 székelykapu állomásait és azok kulturális jelentőségét. A digitális fejlesztés új dimenziót ad a látogatói élménynek, interaktív módon mutatva be Háromszék történelmét.

Végül teljesen új elemként az emlékmű és a domb tetején levő halomsír között kihelyeznek egy terepasztalt, mely segítségével a látogatók még könnyebben tájékozódhatnak, hiszen a környező hegységeket, településeket és történelmi helyszíneket is megismerhetik QR-kódokon keresztül.

Címlapfotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás