Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kreatív diákok vetélkedtek

Kreatív diákok vetélkedtek Gazdaság

Háromszéki vállalkozói szervezetek szakmai vetélkedők révén kreativitásuk kibontakozására, versenyképességük fejlesztésére bátorították a szakiskolás diákokat. A Szent György Napok keretében zajló Startup Week ötnapos gazdasági rendezvénysorozat indításaként a Transylvanian Mechanical Engineering fémipari klaszter a Puskás Tivadar Szakközépiskola tornatermében-, a Transylvania Textile & Fashion textilipari klaszter pedig az iskola Gyár utcai műhelyeiben szervezett vetélkedőket, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet az oktatás és gazdaság közötti kapcsolatteremtés fontosságára.

Nemzetközi vetélkedő
A fémipari vállalkozásokat tömörítő klaszter Kezdj barkácsolni! nevű vetélkedője nemzetközivé vált, hiszen sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, székelyudvarhelyi iskolák mellett Pécsről és Kecskemétről is érkeztek csapatok, számolt be lapunknak Kristó Kinga. A fémipari klaszter menedzsere szerint a verseny témája titkos volt, a résztvevők a helyszínen tudták meg, hogy a rendelkezésükre bocsátott – karton, papír, fa, műanyag, polisztirén, fém és ragasztó – anyagokból egy siklórepülőt kell megépítsenek úgy, hogy legalább négy fajta anyagot tartalmazzon, és a repülőnek működőképesnek is kell lennie.
A nyolc csapatnak mérnökökből, designerekből álló zsűrinek kellett bemutatni az alkotás folyamatát a tervezéstől a kivitelezésig, majd röptetniük is kellett a szerkezetüket. A zsűri döntése szerint a csíkszeredai diákokból álló Székely szerelők nevű csapat Csíki landoló nevű repülőgépével nyerte a vetélkedőt, nekik volt a legalaposabb dokumentációjuk, motorizálni is próbálták gépüket, és szóbeli bemutatójukkal is meggyőzték a zsűrit. A második helyet a sepsiszentgyörgyi JHBS nevű csapatnak ítélték, harmadik a kecskeméti GaStar lett. A pécsi csapat dicséretet kapott, a zsűri pedig különdíjat ítélt Koncz Zsoltnak, a repülőgépe szárnyának kifinomult technikájáért. Három székelyföldi csapat pedig lehetőséget kap, hogy szeptemberben részt vegyenek a budapesti Euroskills nevű versenyen.
Kristó Kinga szerint céljuk, hogy a vállalkozók már iskolás korban elkezdjenek tehetségmenedzs­menttel foglalkozni. Meg szerették volna mutatni a vállalkozóknak, hogy vannak értékes fiatalok, akikre oda kell figyelni, és ha mentorálják őket, a jövőben hasznos munkatársakká válhatnak. Ugyanakkor a vetélkedő során kiderült, hogy kik a vezéregyéniségek, akik irányítani tudták csapattársaikat, velük a következőkben kiemelten szeretnének foglalkozni.
Az újrahasznosítás
az iskolában kezdődik
Háromszéki fiataloknak szólt a Transilvanian Textile & Fashion klaszter vetélkedője, amelyet a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar, a Baróti Szabó Dávid-líceum és a bodzafordulói Nicolae Bălcescu-iskolák két-két diákcsapatának szerveznek, mondta lapunknak Bogyó Mirela. A klaszter ügyvezetője szerint a ReFashion starts in school nevű versenyen a használt ruhák és textilhulladékok újrafelhasználását szorgalmazzák. A diákcsapatok használt textíliákat kaptak, azokat kellett újragondolják, és készítsenek belőlük egy lakástextíliát és ruházati cikket. A zsűri a lakástextília kategóriában a házi­gazda iskola Máthé Kincső és Czofa Melinda Emese által alkotott csapatának ítélte az első díjat, ruházati cikk kategóriában a Baróti Szabó Dávid iskola Kolumbán Zsanett és Komporály Krisztina alkotta csapatot díjazta.
Gászpor Éva, a textilklaszter elnöke elmondta: a textilipar a második legszennyezőbb ágazat, ugyanakkor hatalmas mennyiségű hulladék keletkezik azáltal is, hogy a reklámok hatására sokan szezonálisan lecserélik ruhatáru­kat. A verseny révén egyrészt a diákok kreativitását szerették volna fejleszteni, másrészt felhívni a figyelmet a körkörös gazdaság fontosságára, hogy a pár alkalommal használt ruhákat nem kell kidobni, hanem azokat újragondolva új darabokat lehet belőlük készíteni. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás