Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A burnout szindróma hosszabb ideje tartó stressz következtében kialakuló testi és lelki kimerülés, amihez teljes inkompetencia és a reménytelenség érzése társul – tudtuk meg Asztalos Bernadett-től, a SOTE Mentálhigiéné Intézetének adjunktusától a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Hozzátette: nem egy olyan állapotról beszélünk, ami csak egyszer fordulhat elő az életünkben, nem válunk immunissá, ha már egyszer átestünk rajta.
„Ennek az állapotnak a kialakulása gyakran annak köszönhető, hogy az új munka megkezdésekor az emberek lelkesek, tele vannak energiával, arra vágynak, hogy végre gyakorlatban is alkalmazhassák megszerzett tudásukat, viszont van eset, amikor a szürke realitással találkoznak, ami nem összeegyeztethető az elképzelésükkel” – mondta Asztalos Bernadett. Hozzátette, hogy a kiégés akkor jelentkezik, amikor ezt a kettősséget nem tudják feldolgozni, nem tudják elfogadni a munkavállalók.
Ez az állapot fakadhat az emberek személyiségéből és a munkahelyi struktúrától is. Kiemelte, a kiégés hosszú folyamat eredménye, amely során fokozatosan megváltozik a munkánkhoz való viszonyunk.
Ezt nemcsak a környezetünk észlelheti, hanem saját magunk is, hiszen számos testi tünet is jelentkezhet: rendszeresen fáj a fejünk, hátunk, vagy épp gyakori gyomorproblémával küzdünk, nők esetében akár ismétlődő nőgyógyászati problémák is jelentkezhetnek.
A SOTE adjunktusa hangsúlyozta, fel kell ismerni azt a helyzetet, amikor csak egy-két hét pihenésre van szükségünk. Kóros burnout szindrómáról akkor beszélünk, amikor ismételten előfordul az, hogynem találjuk a helyünk az adott munkahelyen, ezért gyakran keresünk új munkát, nem inspirál egyetlen továbbképző sem, ami a szakmánkat érintené.
A beszélgetés alatt az is elhangzott, hogy a munkahelyi kiégés elkerülése érdekében törekedjünk arra, hogy megőrizzük baráti körünket, akár vegyenek rész egy-két napos feltöltődési lehetőségen, amit kifejezetten a kiégés ellenszereként fejlesztettek ki, és akár egyedül is menjen el mentálhigiénés szakemberhez.
Veszélyeztetett helyzetben vannak kiégés szempontjából, azok a dolgozók, akik naponta emberekkel foglalkoznak, hiszen sok esetben olyan feszültség is rajtuk kerül levezetésre, amit nem is ők generáltak, és ez lelki teherként folyamatosan nő az egyénben. Hozzátette, ma Magyarországon az informatikusok közül égnek ki a legtöbben, hiszen ők is a kiszolgáló személyzet részét képezik.
Van olyan munkahely is, ahol kódolva van a munkahelyi kiégés. Például, ahol szabályozzák, hogy egy munkanap alatt hány esetet kell kezelnie a dolgozónak, de szakemberhiány miatt, a javallott szám többszörösével kell megbirkóznia.
(hirado.hu)