Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kájoni János, akit Erdély polihisztoraként is emlegetnek, európai kultúrát akart Csíksomlyón. Ferences szerzetesként rendkívül sokoldalú személyiség volt: zeneszerző és -gyűjtő, nyomdaalapító, orgonaépítő; az ő nevéhez fűződik a Kájoni Kódex, az erdélyi zenetörténet egyik legértékesebb dokumentuma.
A szabadtéri vándorkiállítás ízelítőt nyújt Kájoni életéből és koráról, majd azokról a helyszínekről, ahol élt és tevékenykedett: csíksomlyói kegytemplom és ferences kolostor, szárhegyi ferences kolostor (Hargita megye), Mikháza (Maros megye). A pannók a közönség számára eddig nem látott gyűjtemények, nyomtatványok és kéziratok művészi fotóit mutatják be és látják el tudományos magyarázattal, amelyek Kájoni munkásságát fémjelzik: a Kájoni Kódex, Organo Missale, a csíksomlyói templom régi orgonájának felirata, Sacri Concentus, Herbárium, Cantionale Catholicum, Fekete Könyv, Hymnárium.
A kiállítás Muckenhaupt Erzsébet muzeológus és régikönyv-szakértő szakmai irányításával valósult meg, aki a régi erdélyi nyomtatványok, elsősorban a csíksomlyói ferences nyomda és könyvtár múltjának elismert kutatója, egyik feltárója és megmentője a csíksomlyói ferences könyvtár háborús időkben elrejtett könyveinek. A fotók művészi kivitelezése és a pannók érzékeny szerkesztése Ádám Gyula fotóművész látását dicsérik.
A kiállítás interaktív, QR-kódot használva okostelefon segítségével elérhetők a jelzett zeneszámok, így belehallgathatunk akár a Kájoni Kódexbe is. Összesen 30 pannón találhatunk tájékoztatást, három nyelven: magyarul, románul és angolul.
Köszönjük a támogatását a Római Katolikus Egyházközségnek, Barót önkormányzatának és nem utolsó sorban a Hargita Megyei Kulturális Központnak, hogy kérésünkre, Erdély nagyvárosai mellett Baróton is megcsodálhatjuk e kivételes értékű kiállítást. Mindezt éppen idén, amikor a Kájoni Consort régizene-együttes fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte.
Gyulai-György Éva