Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

„Az örökség így élhet tovább”

„Az örökség így élhet tovább” Életmód

A kovásznai születésű, Kézdivásárhelyen élő és alkotó Teleki Aranka népviselet-készítő számos néptánccsoport számára készített viseletet és divattervezőként is a hagyományosat ötvözi a korszerűvel. Az alábbi beszélgetésben ennek mikéntjéről és készülő új kollekciójáról is kérdeztük az alkotót.

Hirdetés
Hirdetés

– Mi ihleti meg Teleki Arankát, a divattervezőt?

– Úgy vélem, az alkotásaim azt tükrözik, aki és ami valójában vagyok. Mondhatom, így születtem, hiszen a tehetség szikrájának ott kell lenni az emberben, hogy azt továbbfejleszthesse. A tanulás és tapasztalatszerzés rendkívül fontos, és ami az ihletet illeti, bármi, akár egy adott ruhadarab is inspirálhat: megjegyzem, majd annak hatására valami egészen újat alkotok. Nagyon szeretem a különleges, egyedi darabokat, bátran nyúlok a színekhez. Kezdetben kicsit félénk voltam e tekintetben, azonban néhai Koszándi Jenő bácsi megtanított ezek alkalmazására öltözködésben és nyilván a ruhadarabokon. Az egyedi darabok alkotása hajt előre, beülök a varrógép elé, nem is tervezek előtte, csak úgy hozzálátok és jönnek az ötletek.

– Alkotásain a hagyományost ötvözi a korszerűvel. Hogy jött az ötlet?

– A hagyományoknak mindig élni kell és ezek megőrzésének, továbbvitelének egyik módja, hogy a modernnel társítsuk valamilyen módon, hiszen nyilván a fiatalok nem fogják a százéves Erzsi néni székely ruháját hordani. Valami kis pluszt hozzá kell ahhoz adni, hogy a fiatalok is megkedveljék az adott darabokat, és úgy látom, működik a dolog, a divatbemutatóimon a lányok szívesen viselik azokat.

– A népviseletkészítésben viszont az autentikushoz ragaszkodik.

– Igen, mondhatni két oldalam van. Egyrészt a lehetőségek függvényében részleteiben is ragaszkodom a hagyományoshoz, a viseletkészítést megelőzően múzeumokba, de vidékre is eljárok idős asszonyokhoz felkutatni a népviseleteket, emellett könyvekben is utánanézek, így készítem el azokat az engem megkereső tánccsoportoknak, egyesületeknek, oktatási intézményeknek. Másrészt, amint említettem, divattervezőként a régit, a hagyományos motívumokat próbálom az új, modern darabokra rátervezni. Ez tetszik a fiataloknak, és úgy vélem, ez az örökség így élhet majd tovább.

– Hogyan lehet a hagyományosat a korszerűvel úgy ötvözni, hogy az eredmény ne legyen giccses?

– Érzékkel kell hozzányúlni a hagyományoshoz, a mintákhoz, színekhez, hogy meg tudjuk őrizni annak eredeti szépségét, és ez úgy vélem, a tanulható dolgokon túl, belülről fakad. Korábban említettem Kosztándi Jenő bácsit, de kisiskolásként Gazdáné Olosz Ellától a népművészeti órákon tanultak is komoly alapot jelentenek számomra, és erre építkezem. Emellett rengeteget járok konferenciákra, ahol bemutatókat is tartok és ott is rendre megerősítést kapok, hogy jó úton járok.

– Az Őszi Sokadalom keretében ismét várható Teleki Aranka-divatbemutató. Milyen újdonságokkal készül a Borudvar-beli bemutatóra?

– Opra Etelkát, a Felsőháromszéki Kézműves Egyesület tagját kértem fel, hogy közösen ötleteljünk, ennek eredményeként a készülő kollekció darabjainak díszítőelemeit ő nemezeli. Jelenleg egyebek mellett ezeken dolgozom a 18-as Udvartér 4-es szám alatti varrodámban.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás