Csak a jéghegy csúcsát látjuk – a legtöbb bántalmazott nő nem tud segítséget kérni
A bántalmazók elszigetelik áldozataikat ismerőseiktől, manipulálják és zsarolják őke...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az év harminc és harmincegy napos hónapjai közül feltűnően kilóg a mindössze 28 napot számláló február, ám a csonka hónap 2020-ban – miként négyévente egyszer – kihúzhatja magát: idén a szökőnapnak köszönhetően 29 rubrikát kapott a naptárakban. A közvélekedéssel ellentétben azonban a szökőnap nem február 29., hanem egy korábbi dátum.
A tropikus év, vagyis a Nap tavaszponttól tavaszpontig tartó évi útjának időtartama 5 óra 48 perc 46,08 másodperccel hosszabb, mint a naptári év, azaz ha az év 365 napját megszorozzuk 24 órával. Marad tehát évente 0,2422 nap, amivel valamit kezdeni kell, de természetesen nem lehet hozzáadni minden december 31-éhez.
Ezért vezették be négyévente a szőkőnapokat, vagyis egy nap „hozzáadásával” megnövelik adott év hosszát. Ám a matek így sem jön ki, hiszen az az 5 óra 48 perc és 46,08 másodperc négyszerese nem adja ki a 24 órát, annál 44 perc 56 másodperccel kevesebb.
Aprócska eltérés, főleg ha úgy vesszük, hogy a négyévenként beiktatott szökőnapokkal minden évben így a szökőnapok beiktatásával minden évben 11 perc 14 másodperccel meghosszabbítjuk naptári éveinket.
A különbség azonban hosszú idő alatt azért jócskán fel tud halmozódni és zavaró eltéréseket okoz, lefaragására négyszáz évente adódik alkalom: a százzal osztható évek csak akkor szökőévek, ha négyszázzal is oszthatók – így volt például 2000 szökőév, 1900 pedig csak 365 napos év.
Logikusnak tűnik, hogy ha szökőévekben február 28 helyett 29 napos, akkor február 29-ét tekintsük a szökőnapnak. Pedig nem így van.
A liturgikus naptárban február 24. a nap, amit szökőévben „kétszer kell mondani”, azaz írni.
Ez az a nap, amiről a II. Vatikáni Zsinat előtti liturgikus naptárban Mátyás napját február 25-re tették („Mátyás ugrása”). Igaz ugyan, hogy a mai liturgikus naptárban már nincs ilyen eseti áttétel, a szökőnap tekintetében nincs változás: az továbbra is február 24., de már a Mátyás-nappal együtt.
A február szökőhónap jellege tehát nem egy toldaléknap egyszerű hozzáadását jelenti, nem így hosszabbodik meg a hónap, hanem a 24. nap megduplázásával, amivel a hónap következő napjai eggyel előre lépnek a hetinapok sorában. Ennek pedig a régi római naptárra visszavezethető naptártörténeti okai vannak, amelyet a zsinat előtti egyházi gyakorlattal együtt mi is örököltünk.
(24.hu)