Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hogyan nyugtassuk meg a kicsit?

Hogyan nyugtassuk meg a kicsit? Életmód

„Erika vagyok, féléves kislányom megnyugtatása okozza a legnagyobb gondot számomra. Nagyon nehezen tudom elérni nála, hogy abbahagyja az egyre keservesebb sírást. Számtalan módszert kipróbáltam, a zenehallgatást, csendes környezetet, sétát, mondókázást, ringatást, de mindhiába. A végén aztán az történik, hogy elveszítem a türelmem, ingerült leszek, amitől ő még inkább nyugtalanná válik. Ön szerint mit tehetnék gyermekem megnyugtatásáért?” – kérdezi a tanácstalan édesanya.

Kedves Erika! Újdonsült szülőként néha komoly megpróbáltatást jelent egy baba megnyugtatása, főleg az első pár hétben, amikor, látszólag minden különösebb ok nélkül, egyre gyakoribbá válhatnak az elkeseredett pillanatok. A csecsemő természetes ösztöne a sírás, amely által számtalan dolgot próbál az értésünkre adni: éhes vagyok, fázom, félek, ne hagyj magamra stb.

A legújabb kutatások bizonyítják, hogy a csecsemősírás hallatára megemelkedik a vérnyomásunk, gyorsul a szívverésünk, megváltozik a testünkben a véráram, felerősödik bennünk a tenni akarás, a segítségnyújtás vágya. Többszöri sikertelen próbálkozás után néha lehetetlen kihívásnak tűnik lecsitítani, leválasztani az adott helyzetről az anyasággal kapcsolatos belső vívódásainkat, kétségeinket, és nyugalmunkat megőrizve, higgadtan, csak a gyermek adott szükségletére válaszolni.

Ha a csecsemő édesanyjának megnyugtató, szerető gesztusai mellett az arcán a vegytiszta, csak az adott állapotát tükröző visszajelzéseket látja, az segíti lecsendesíteni belső nyugtalanságát, és elhinti benne azt a mély meggyőződést, hogy jogos és lehetséges az, hogy szabadon megélje és kifejezze érzéseit. A pozitív, korai kapcsolatbeli megéléseink óriási mérföldkövet jelentenek önmagunk megismeréséhez, és az önmagunkról kialakított egészséges énkép kialakításához.

 

Csoma Tünde Dalma klinikai szakpszichológus

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások