Bérletrendszer helyett ajándékutalványok Sepsiszentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színháznál jó pár évvel ezelőtt megszüntették a bérletrendszert.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Ha ki kellene értékelnem a nemsokára véget érő esztendőt, azt mondanám, nagyon pozitív évet zártunk. Esztelnek és Kurtapatak számára 2021 az infrastruktúra éve volt, hiszen befejeztük azt a nagyértékű PNDL2-es pályázatunkat, ami 3,6 kilométer út leaszfaltozását foglalta magába. Nagyívű beruházásról beszélünk, időtartamban is, hiszen még az előző községvezetés indította el, és értékben is: 3,7 millió lejt fordítottunk (áfa nélkül) a két település útjainak járhatóvá tételére, ezáltal a lakosság mindennapjait kézzelfogható módon megkönnyítve. A mezei utakat ugyancsak sikerült egész évben karbantartanunk, jó úton járhattak a gazdák, a Csángótelep felé vezető utat ugyancsak rendbe tettük, ezt nyilván minden évben meg kell ismételni egy komolyabb munkagéppel, ezt meg is fogjuk tenni. Bizonyos értékű díjat szedett be az önkormányzat a fakitermeléssel foglalkozó cégektől és magánszemélyektől, amelyet az erdei utak karbantartására fordítunk: ezt az újítást is elfogadták az érintettek, belátták, hogy ez szükséges lépés, és az ő érdeküket is szolgálja – vázolta az elöljáró.
Pozitív a hozzáállás a három temetőben kihelyezett szelektív konténerek kapcsán is, a lakosság igénybe veszi azokat. Van még csiszolnivaló, például nem a megfelelő szelektív kukába teszik az adott anyagú szemetet, de a temetők általános állapota sokat javult, ezért az önkormányzat a továbbiakban is vállalja a konténerek elszállításának nem elhanyagolható költségét, hiszen akkora összeget az egyházak nem tudnának előteremteni.
Napközivé alakul a déli óvoda
Esztelneket sem kerüli el az a jelenség, amely egyre több falu, község gondja: az egyre fogyatkozó gyereklétszám az oktatási intézményekben. Ennek kettős oka van, egyrészt eleve kevesebb gyerek születik, másrészt erősödik az a tendencia, hogy a szülők városi óvodát, iskolát választanak a kicsik számára. Nagyon sokan eleve Kézdivásárhelyen dolgoznak, így nem jelent gondot a gyerekek ingáztatása sem. Esztelneken ennek próbálják elejét venni, mégpedig azzal, hogy a helyi óvodát napközivé bővítik. Ezzel a lépéssel azok a szülők, akik amiatt választották a városi napközit, mert a kicsi délutáni felügyeletét nem tudták megoldani, a helyi intézménybe járathatják gyerekeiket. Nagyon fontos ez, hiszen a tapasztalat azt mutatja: azok, akik Kézdivásárhelyen jártak óvodába, nagy valószínűséggel az iskolát is ott kezdik el. A helyi általános iskola épületén is javításokat eszközölnek.
– A helyi Nagy Mózes Általános Iskola régi szárnyának teljes körű rehabilitációját végezzük el jövő évben, egy POR-pályázat révén, terveink szerint január-februárban már meg is köthetjük a szerződést a kivitelezővel. Az épülethez hozzáépített új szárny rendben van, most a régit is korszerűsítjük. Lényeges, hogy ez nem bontást és újraépítést jelent, hanem felújítást, az épület eredeti építészeti karakterjegyeinek tiszteletben tartásával – vázolta Salamon Balázs.
A kurtapataki óvodánál is végeztek munkálatokat, nem volt víz, ezért kutat fúrattak, 35 méteres mélyégből nyerik a vizet az intézmény számára.
– Hogyha 2022-ben nem alakítjuk napközivé az óvodát, akkor Esztelnek községben sem óvoda, sem iskola nem lesz – fejti ki meggyőződését a polgármester. – A szülőkkel szóba állva kiderült, hogy a gyerekek 65 százalékát a városba íratják, ha itt marad a délióvoda-rendszer. A szülőknek dolgozniuk kell, vannak, akik egyedül nevelik a gyerekeiket, nem számíthatnak más segítségre, a szervezett gyerekfelügyelet létszükséglet számukra. Én azt akarom, hogy inkább ide hozzanak gyerekeket, mintsem innen elvigyék, ennek egyetlen módja pedig a napközivé alakulás – fejti ki.
A község számít a megyei tanács, a Diakónia Alapítvány, az anyaország segítségére is, de az önkormányzat kész arra, hogy ha semmiféle támogatást nem kap, akkor is jövőtől már működtesse a napközit, hiszen ez a település jövőjének záloga. Az átalakítás procedurális részén túl szükség van új bútorzatra (ágyakra, ágyneműre, étkeztetésre), személyzetbővítésre.
– Vannak Kézdi környéki települések, amelyek azzal néznek szembe, hogy gyerekhiány miatt óvodát, iskolát kell felszámolniuk. Én ezt nem fogom megengedni! – szögezi le az elöljáró.
Turisztika stratégián dolgoznak
Elkezdik összeállítani a község turisztikai stratégiáját, ami első körben azt célozza meg, hogy a vendéglátásban érdekelt egységek és a helyi termelők és mesteremberek közötti kapcsolatot szorosabbra fűzze.
– Észszerű lépés, és plusz értéket képvisel a vendég számára is, hogyha a vendégházakban, panziókban a helyi gazdák által megtermelt alapanyagokból készült ételt fogyaszthatja, itteni mesteremberek munkáját figyelheti meg, próbálhatja ki kísérő programként, erre megvan a kapacitás, csak összehangolásra van szükség – fejti ki a polgármester.
Tudatosítani kell a vendéglátó egységek üzemeltetőiben, hogy egyfajta hálózatként gondoljanak magukra, és támaszkodjanak egymásra: például, ha egyikük foglalt, ne utasítson el vendéget, irányítsa egy másik vendégházhoz, hiszen a következő körben hozzá küldi majd az érdeklődőt, aki nem tudja fogadni. Élő kapcsolatokat kell kialakítani a zöldség-, gyümölcstermelők, méhészek és a vendéglátók között is, ebben vállalna segítő szerepet az önkormányzat.
Közösség, vírusidőben
A koronavírus-járvány rányomta bélyegét erre az évre, a közösségi rendezvények foghíjasabbak voltak a korábban megszokottnál, például a tervezett házasember-bálról is le kellett mondani. Sikerült viszont megszervezni a farsangot, a március 15-ei ünnepséget, nyáron a testvértelepülés, Nyíradony néptánccsoportja látogatott ide, akkor közös folklórfellépést is tartottak a helyi néptánccsoporttal – a tapasztalat azt mutatta, hogy a nagyobb rendezvényeket érdemes május–augusztusra időzíteni, amikor kevesebb a megszorító intézkedés.
A közösség maga azonban jelesre vizsgázott, számos közmunkában vettek részt, az ifjúsági szervezet is aktívan dolgozik. A legutóbbi közmunka során a csángótelepi iskola csatornáját és az épületet övező kertet tették rendbe, ezen a helyi önkormányzat tagjai, a tanácsosok, az alpolgármester és a polgármester vettek részt.
Az önkormányzat Mikulása nem felejtette el a község óvodásait, iskolásait, szokás szerint kis csomaggal kedveskedett nekik, és az angyaljárás sem marad el, súgta meg a polgármester.
Együtt hangolódnak a karácsonyra is: közös adventi gyertyagyújtást szerveztek advent első vasárnapján, majd a következő hetek szombati napjain, az ifjúsági szervezet fiataljai kedves, ízléses téli dekorációja vidámítja Esztelnek és Kurtapatak központját is.
Salamon Balázs polgármester zárszóként megjegyezte: „fegyverrel, paripával” készülnek a jövő évi anyaországi választásokra, segítenek az érdeklődőknek a honosításban, regisztrációban, ő maga arra biztat mindenkit, hogy éljen szavazati jogával.
Végül, de nem utolsó sorban köszönetet mondott Kovászna Megye Tanácsának a pályázati támogatásokért, Babos László alpolgármesternek, a helyi tanács tagjainak, az önkormányzat alkalmazottainak, intézményvezetőknek, pedagógusoknak az eredményes közös munkáért, és a közösség minden egyes tagjának, aki az elmúlt évben is cselekedett Esztelnek, Kurtapatak fejlődése érdekében.