Újabb jó hír érkezett a kézdivásárhelyi városházára: a Vidékfejlesztési Minisztérium rábólintott a céhes város és a hozzá tartozó települések földgázhálózatának a bővítésére és fejlesztésére. A 2020-as árakon 49 millió lejről van szó, ez vélhetően több lesz.
Gázhálózat kiépítési beruházásokra hagyott jóvá finanszírozást a fejlesztési szaktárca, 73 olyan befektetésre, amelyet az Anghel Saligny közművesítési programból támogat. Közöttük Kézdivásárhely, Salamás, Haraklány, Felsővisó, Kisbecskerek, Kolozs megyében Kalotaszentkirály, Mikeháza és Magyarszovát, Bihar megyében Élesd, Váradszentmárton és Alsókosoba is finanszírozást nyert – jelentette be Cseke Attila fejlesztési miniszter. Kézdivásárhely nagymértékű támogatásban részesült, hiszen a projektben jelzett 49 millió lejes befektetést hagyták jóvá, igaz, ez vélhetően kiigazításra szorul az elszállt árak miatt.
Bokor Tibor több ízben próbálkozott, hogy a gázvezetésre, a meglévő hálózat korszerűsítésére pályázati pénzt kapjon, de a kezdeményezést elkaszálták, a pályázat nem érte el a szükséges pontszámot. Az Anghel Saligny közművesítési program viszont lehetővé tette azt, hogy megkötések nélkül pályázzanak. Korábban az is kizáró ok volt, hogy nem tudták garantálni a szükséges, új csatlakozási számot, magyarán fogyasztókat. Az új kiírás értelmében Oroszfalu és Nyujtód közötti szakaszon fektetnek le vezetéket, bővítik a kézdivásárhelyi rendszert, ahol jelentős fejlesztések is lesznek.
„A projektben szerepel, hogy ún. okosórákat szerelnek fel, ez azt jelenti, hogy megszűnik a mérőműszerek leolvasásának a havi letudnivalója, a rádiójeles órákat a szolgáltató egy autója tudja menet közben pontosan leolvasni” – mondotta Bokor Tibor polgármester, aki szerint a projektben háromezer új mérőműszer felszerelése is benne van.
Kérdésünkre, hogy az elszabadult gázárak miatt hányan óhajtják a gáz bekötését a falvakban, kifejtette: nagyon reméli, hogy mihamarabb véget ér az orosz-ukrán háború, az energiahordozók piaca stabilizálódik, és így az emberek motiválva lesznek, hogy a nagy kényelmet jelentő földgázt lakásukba bevezettessék. Az elöljáró szerint a finanszírozási szerződést pár napon belül szignózzák, következhet a közbeszerzés meghirdetése, illetve a tulajdonképpeni munkálat.
A támogatás nagyságát jól jelzi, hogy az erdélyi településeket érintő beruházások összértéke mintegy 589 millió lej, tehát egyedül Kézdivásárhely mintegy 8 százalékát kapja az erre fordított pénznek.
Az RMDSZ által javasolt közművesítési program által olyan alapvető közszolgáltatásokat nyújt, mint az ivóvízhez, a szennyvízhálózathoz vagy a gázhálózathoz való hozzáférés és az utak korszerűsítése.