Vízhálózat-bővítés: közel 30 utca érintett Kovásznán
A héten közel 30 kovásznai utcában kezdik el a szennyvíz- és vízellátó hálózat bővít...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban működő PCR-laboratórium munkatársai sajtóértekezleten számoltak be a labor működéséről, a tesztelési folyamatokról, illetve arról, hogy mit jelent a hamis negatív vagy pozitív eredmény. A laboratóriumban eddig több mint 1700 tesztet végeztek el havonta, prioritás a kórházi személyzet és a betegek tesztelése, de most már nyitottak a privát szféra felé is, tesztelnek bárkit, akinek szüksége van rá, illetve a különböző cégek alkalmazottait is.
Dr. Ráduly Orsolya labororvos, valamint Miklósi László fővegyész, kémikus és Balázs Zoltán kémikus ismertették a tesztelés folyamatát, és igyekeztek eloszlatni a tévhiteket is. Mint mondták, ezek a tesztek a koronavírus kimutatására voltak kifejlesztve specifikusan, így megbízhatóak. Jelenleg a legspecifikusabb és legérzékenyebb vizsgálati módszer a vírus jelenlétének igazolására, mivel annak örökítőanyagát (RNS) mutatja ki a vizsgált mintából. Az alkalmazott teszt a vírus genetikai állományának három szakaszát vizsgálja, azaz három gént mutat ki. Ugyanakkor hibák is történhetnek, születhetnek fals negatív vagy fals pozitív eredmények – magyarázták a kémikusok.
A legnagyobb hibaforrás, ha a mintát nem jól vették le, így nem került a mintába vírus, a tesztelés fals negatív eredményhez vezet. Fals pozitív eredmény akkor születhet, ha a minta pozitív mintával érintkezett. Nagyon fontos, hogy mintavétel után elegendő minta kerüljön a gépbe, mivel így mutatható ki, hogy a vírus génjeit tartalmazza-e. A mintafeldolgozás több kémiai lépésben történik, a PCR-készülékben program segítségével magas hőfokon az örökítőanyagot felszaporítják, átírják az RNS-t DNS-re, majd eredmény után kontrollt is folytatnak, így ellenőrizve a lépéseket.
A szakemberek azt is tisztázták, hogy kizárt dolog, hogy például egy mangóból vett minta eredményt mutasson koronavírusra, ugyanis a belső kontroll megmutatja, hogy emberi mintával van dolguk, és ez fontos, mert előfordult, hogy nem emberi mintát kaptak, így érvénytelen lett a teszteredmény.
A gyorstesztekkel kapcsolatban elmondták: nem tartják megbízhatónak, mert hátránya a fals eredmény. Aki gyorstesztet végeztet, és negatív eredményt kap, nem biztos, hogy nem fertőzött, a pozitív eredmény esetében pedig lehet, hogy az érintett személy még fertőzött, de az is, hogy már túlesett a betegségen. Ezek a tesztek pontatlanabbak az automatizált tesztekhez képest, hiszen a gyorstesztekre jellemző módon, a hamis eredmények nagyobb számban fordulhatnak elő – mondták.
Nagyon jól jön minden tájékoztató írás a járvánnyal kapcsolatban, hiszen segít megérteni, hogy mi történik körülöttünk. De miért ez a nagy titkolózás az 1000 lakosra vetített megbetegedések számával? Miért nem közlik ennek a mutatónak az alakulását pl. Sepsiszentgyörgyön, ahol a mindennapi életünk függ ennek a számnak az alakulásától. Ha átláthatóbban kezelnék a dolgokat, a lakosság bizalma is nőne.