Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bronzérmes a barátosi csapat

Bronzérmes a barátosi csapat Kovászna megye

Szombaton tartották a IX. Jancsó Benedek történelmi emlékverseny tízcsapatos döntőjét Budapesten. Szoros versenyben a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola diákjai végeztek az első helyem, a harmadikon pedig a barátosi csapat.

Hirdetés
Hirdetés

A magyarországi székhelyű Jancsó Alapítvány a 2016/2017-es tanévtől kezdődően minden tanévben megrendezi a háromszéki Gelence településen született, nagynyújtódi dr. Jancsó Benedek tudós polihisztor nevét viselő történelmi emlékversenyét erdélyi magyar nyelvű általános iskolák VII. és VIII. osztályos diákjai számára, utóbbi években a Romániai Magyar Pedagógus Szövetséggel együttműködésben. A Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnáziumban, a neves tudós tanárkodásának első budapesti székhelyén megtartott döntőre tíz háromfős csapat jutott ki, első helyen a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola diákjai végeztek, megismételve két évvel ezelőtti bravúrjukat. Közülük került ki az egyik különdíjas is Halász Örs személyében, a másikat Finta Eszter, a barátosi Bibó József Általános Iskola tanulója hozta haza. Tavaly a lemhényi diákok diadalmaskodtak.

Fotó: Jancsó Alapítvány

A 16. századi magyar várháborúk korát feldolgozó vetélkedő második helyezettje a balavásári Török János Általános Iskola csapata lett, a harmadik díjra pedig – megosztva – a barátosi iskola és a gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Általános Iskola csapata érdemesült. A versenyzők teljesítményét oklevéllel, értékes könyvajándékokkal és a versenyt követő napon az egri várat megtekintő kirándulással ismerte el a verseny zsűrije és a szervezők.

Jancsó Benedek rövid pancsovai, majd közel tízéves aradi tanári pályafutása alatt jelentős írói munkássága, tanári és közéleti aktivitása következtében megérdemelten foglalhatta el az 1687-ben alapított neves budai iskola magyar irodalom tanszékét. Ő volt az iskola Vörösmarty nevét viselő önképzőkörének tanárelnöke is, és itt indította el az Egyetemes Közoktatási Szemle című folyóiratot, mely a pedagógiai szemlélet megváltoztatásának vezérhajója volt korában. Jancsó Benedek emlékét az iskolában a tudós-tanár mellszobra őrzi, mely a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója, Vargha Mihály szobrászművész alkotása.

Fotó: Jancsó Alapítvány

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás