Tudás és művészet tartja elevenen Kőrösi Csoma Sándor emlékét
A Kőrösi Csoma Sándor emlékére idén 35. alkalommal megszervezett Csoma-napok apropój...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A baróti tanács elfogadta a 2025-ös konszolidált költségvetést, méghozzá az eddigi legnagyobbat, ugyanis a város bevételei 104 millió lejt tesznek ki. Az összeg meghatározó része pályázati forrásokból származik. Noha a teljes összeg nem folyik be még az idén – hiszen a beruházások jelentős része több évre szól –, Benedek-Huszár János polgármester reményei szerint idén a tervezett beruházások mindegyike elindulhat, és lesznek, amelyek is befejeződhetnek.
A város saját bevételei idén meghaladják a 17,4 millió lejt, ami körülbelül 2 millió lejjel több, mint a tavaly. A költségvetés bemutatásakor a városvezető felsorolta a bevételi oldal legfontosabb tételeit, így például a megyei tanács által visszaosztott jövedelemadóból 3,4 millió lejre, ingatlanadóból 1,2 millió lejre számítanak.
Az áfavisszaosztásból származó összeg közelíti a 6 millió lejt, továbbá az államtól kap a város célirányosan egymillió lejt, amelynek felét a kórházudvar felújítására, felét pedig két transzformátorállomás felépítésére kell költenie. A bányajogdíjakból több mint 560 ezer lejt remél az önkormányzat, több mint kétszer annyit, mint 2023-ban.
A kiadási oldalon a személyzeti költségek 8,5 millió lejt tesznek ki, ehhez jön még mintegy 5,4 millió lej a város működtetésére. Kiemelkedő tételnek számít a szociális gondozók fizetésére szánt 2,94 millió lej és a fogyatékkal élők számára elkülönített 1,26 millió lej. A gyerekek meleg ebédjére 1,39 milliót költenek, a városi kórház működését idén is 257 ezer lejjel támogatják.
Az alapítványokkal, egyesületekkel való együttműködésre csaknem 776 ezer lejt szánnak, ebből pályázat révén 350 ezer lejhez juthatnak a civilszervezetek, 197 ezer lejhez a sportegyesületek és 60 ezer lejhez az egyházak.
A 2025-ös beruházási lista különösen sokrétű, ezekből csak a jelenlegi legfontosabb tételeket soroljuk:
Számos más, a Baróthoz tartozó falvak fejlesztését illető projekt is elindulhat és folytatódhat idén, például a közművesítési munkálatok, illetve a középületek felújítása. A költségvetés és a beruházási lista egyöntetű elfogadása után a testület jóváhagyta a város tulajdonában lévő közszállítási vállalat, a Transloc Rt. költségvetését, megszavazták továbbá az RMDSZ Nőszervezete által kezdeményezett Babakelengye programot is, amellyel minden Baróton vagy a hozzá tartozó falvakban élő család ezer lej értékű csomagot kap, amennyiben újszülöttet vár.
Fontos előrelépés, hogy jóváhagyták az az övezeti rendezési tervet, amely az évek óta tervezett bölcsőde megépítéséhez szükséges. Ezt a beruházást teljes egészében az Országos Befektetési Társaság (CNI) fogja lebonyolítani.
Fotó: Tuchiluș Alex