Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Fókuszban a talajoltás

Fókuszban a talajoltás Kovászna megye

Az egekbe szökött a műtrágya ára, nagyon sok gazda nem tudja megengedni magának az optimális tápanyag-utánpótlást. Erre ad megoldást az Agro.bio Kft. több mint két évtizede kifejlesztett baktériumos technológiája, amely által a környezetünkben, a levegőben megtalálható nitrogén hasznosítható a növények tápanyagaként. Az eljárásról Szeles Imre szakembert kérdeztük.

Hirdetés
Hirdetés

– Miben áll az önök által ajánlott technológia?
– A talajoltás mint tápanyagellátást növelő és talajszerkezet-javító módszer egyáltalán nem új technológia, Magyarország pedig ezen a téren úttörőnek számít, hiszen ott az első talajbaktérium-termék már 1981-ben bejegyzésre került. Ugyanakkor különböző olyan külső tényezők, mint az energiahordozók válsága, háborús helyzet vagy az EU Zöld Megállapodása (Green Deal), de természetesen az ökogazdálkodás fellendülése és a biotermesztésre átállított területek növekedése is, együttesen felértékelték ezeket a termékeket és rájuk irányították a figyelmet.

– Milyen hatással van a környezetre, szemben a hagyományos műtrágyával?
– A folyamat természetes, több millió éve zajlik a természetben, persze avatatlan szem számára láthatatlanul. Leginkább az ősgyepekben, de természetes módon és persze jóval kisebb mértékben akár a szántóföldeken is megfigyelhető. Mi annyit tettünk, hogy összegyűjtöttük a természetben fellehető baktériumokat, katonai szakszavakkal élve kiképeztük és felszereltük, majd hadba vetettük őket. Hatékonyságuk a szelekció és a társítás révén éri el a maximumot. Ezalatt azt kell érteni, hogy a különböző helyen begyűjtött, azonos fajtából származó baktériumok hatékonysága változó, ezekből kellett kiválasszuk a legjobb törzseket, majd ezeket más baktériumokkal kombináltuk össze, úgy, hogy a végeredmény a legjobb legyen. Tehát a termőtalajra élő szervezetek kerülnek, és nem különböző sók, mint a műtrágyák esetében. Abszolút öko-bio környezetbarát termék, ami nem terheli a talajt! Sőt, a kijuttatott baktériumok is, ha nem pótlódnak időszakosan újra, leépülnek a helyspecifikus törzsek nyomására. Ezenkívül, a talajoltással a már kijuttatott műtrágya jobb hasznosulását is elérjük, ami komoly gazdasági nyereséget eredményez.

– Mennyiben hozzáférhető, mekkora beruházást igényel?
– Töredék ára van a műtrágyákhoz képest, bárki hozzájuthat a balkonládáktól a szántóföldeken keresztül az erdőkig, aki a növényét táplálni akarja. A dózisok is minimálisak, a kijuttatásnál kell csak odafigyelni, hiszen a nap UV sugarai károsítják ezeket az élőlényeket, ezért a technológiát adaptálni kell, de biztos vagyok, hogy a székely gazdáknak nem fog különösebb kihívást jelenteni ennek a problémának a megoldása.

– Milyenek a tapasztalatok ott, ahol már áttértek ennek a megoldásnak a használatára?
– Akik több éve használják, azok nagyon sok pénzt takarítanak meg, emellett nem érinti őket annyira a szárazság, mert a talajuk könnyen felveszi és tartja a vizet. Egészséges talajuk lesz, amiből egészséges növény fejlődik. A megnövekedett humusztartalom kedvezően befolyásolja a növények fejlődését, de már a második-harmadik évvel kezdődően, a csökkenő ellenállás következtében, csökkennek az üzemanyagköltségek is. A baktériumok növekedési hormonokat és vitaminokat is termelnek, valamint a gyökérzóna egészségi állapotát is felügyelik, hathatósan küzdenek le több kórokozót.

– Több helyszínen is volt nemrég a témában előadás, milyen fogadtatásra találtak?
– A Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi karán találkoztunk a jövő mezőgazdászaival, érdeklődésük, valamint a tanári kar pozitív hozzáállása biztosítékot jelent a jövőt illetően. A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete megkeresésünkre azonnal felkarolta az ügyet, Bio Székelyföld programjuknak megoldást jelenthet termékeink sokszínűsége, hatékonysága. A szemléletváltás ideje elérkezett, a mi küldetésünk pedig az, hogy szakmai irányításunk mellett, a BactoFil Talaj Technológia segítségével a gazdák a kisajtolt, agyonműtrágyázott területeiket természetes úton feljavíthassák és a talajból termőföldet nyerjenek. 

Az Agro.bio Kft. 22 éve kezdte forgalmazni az első, különféle talajbaktériumok keverékét tartalmazó termékeit. Ezek segítségével természetes, biológiai módon lehet tápanyagot szolgáltatni a növényeknek. Romániában 2004-ben jegyezték be a BactoFil A és B termékeket, azóta a termékskála folyamatosan bővült, növényi kultúránként sajátos termékeket fejlesztettek ki, amivel a könnyebb kijuttatást és a nagyobb hatékonyságot célozták meg.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. április 20., 12:46
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Modern parasztvakitas ez is! Hogy nem lehetett 22 ev alatt eddig egyszer sem hallani rola? Ha olyan jo lenne es hatekony akkor eddig a draga mutragya helyett mindenki azt hasznalna legalabb itt nalunk. Akkor minek mutragyazott mindenki eddig foloslegesen?
    Ha a meglevo szantokon es kaszalokon is jelen vannak ezek a bacik akkor vizet merunk a tengerbe vele.
    Ha az agyonvegyszerezessel a talajbol kiolik a hasznos bacikat is es ezzel probaljak visszahozni? De az a bibi, hogy a telistele vegyszerezett talajban ezek is akkor megint elpusztulnak.
    Nekem ugy tunik ez mintha a jegboritott tajon valaki fagyasztot probalna eladni. De minek?