Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Frontvonalon a közegészségügy

Frontvonalon a közegészségügy Kovászna megye

Bár a megyei kormányhivatal és a közegészségügyi igazgatóság (román rövidítéssel DSP) napi szinten tartja a kacsolatot egymással, a prefektúrának alárendelt intézményként a közegészségügy jelentési kötelezettséggel bír. Decemberben a prefektusi kollégium elé vitt beszámolóban Ágoston László igazgató a hivatal munkájának több aspektusára is kitér: tesztelésekre, oltásokra, ezek procedúráira, a járványos betegségek statisztikáira és személyzeti kérdésekre.

Hirdetés
Hirdetés

A DSP 2020-ban 9012 esetben tesztelt, idén háromszor annyi dolga volt, az elvégzett 26.342 tesztből 10.263 volt pozitív és 16.037 negatív. A járvány miatt a közegészségügyi igazgatóság eredetileg 46 fős személyzetét 9 személlyel megnövelték: visszahívtak nyugdíjból három orvost (közülük kettő járványtani szakember), hat személy pedig a papírmunkát és telefonos ügyfélszolgálatot végzi.

Általában hét közegészségügyi van a vonal végén, de amikor a napi 200-as esetszám sem volt ritka, az iskolák egészségügyi alkalmazottainak segítségére is szükség volt. Minden igazolt beteg esetében elvégeznek egy telefonos ankétot, aztán ezeket egy 10 tagú csapat veszi át, feltölti a CoronaForms informatikai applikációba, aminek az alapján a belügyminisztériumi alkalmazottak ellenőrzik az elkülönítésben és karanténban levő személyeket.

A statisztikából kitűnik, a járvány két éve alatt az idei október jelentette a csúcsot. Bár a megye lakossága szinte egyenlő arányban él városi, illetve vidéki környezetben, az esetek kétharmada a városokban fordult elő, vélhetően annak betudhatóan, hogy gyakoribbak az emberek közti érintkezések. A városközeli településeken is magasabb a megbetegedettek száma: Előpatakon, Kőröspatakon, Illyefalván, Árkoson, de Uzonban és Zabolán is – áll a jelentésben.

A közegészségügy már készül a járvány ötödik hullámára, amit az ünnepek generálhatnak, a lappangási időt beleszámítva ez január közepétől várható. Eközben a december 5-i keltezésű jelentés szerint – 1%-kal megelőzve Suceava megyét – az országos listán az utolsó előtti helyen vagyunk a megye lakosságának átoltottságát tekintve, ami 30%-os. A jelentés szerint a közösségi média terjesztette álhírek nagy mértékben felelősek ezért az állapotért, ami annak ellenére van így, hogy a DSP kiszállt cégekhez, öregotthonokba, gyermekotthonokba, mozgáskorlátozott személyekhez, sok községbe, és nem utasít vissza egyetlen oltási kérelmet sem. Olykor 4-5 fős személyzettel szállnak ki, és átlag 12 oltást tudnak beadni, ráadásul csupán ezek egyharmada első oltás.

Az oltások mellékhatásait illetően a 107.891 vakcina után 37 esetben jelentettek ilyet, ami 0,034%-os arányt jelent. Nagy az elmaradás az oltásokért járó értékjegyek terén, amelyekre csak Sepsiszentgyörgyön 9000 személy jogosult, de eddig a költségvetési keret híján csak 5930 je­gyet sikerült kiosztani. Közben a hatóság más betegségek felbukkanását, terjedését is nyomon követi, például a felső- és alsó légúti megbetegedésekét, a sárgaságét (amiből 2020-ban kiugróan sok volt, 193 eset), a tuberkulózisét, (amelynek esetszáma szintén háromszoros), de a rühességet, bárányhimlőt, kanyarót is. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások