EZ MINDENUTT IGY VAN AZ EGESZ MEGYEBEN A JUHOSOKE A VILAG ELVEGRE A MEZOGAZDASAGI MINISZTER IS CSOBAN S NO MEG A JUH TURO IS JOL NYULLIK
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Toró Attila környezetvédelmi aktivista tette szóvá a világhálón, hogy a Rétyi Nyír védett területén legelésző juhnyáj veszélyezteti az ott található – szintén védett – tátogó kökörcsinpopulációt. A természeti rezervátum nekünk is szívügyünk, így az illetékesekhez fordultunk.
A védett Natura 2000-es területen belül a Rétyi Nyír rezervátuma körülbelül kéthektáros terület, ez fokozottan védett, mellette azonban a kaszálók, legelők és erdők zöme magán-, illetve közbirtokossági tulajdonban van – tudtuk meg Leonid Moscviciovtól, a megyei tanács alárendeltségébe tartozó természetvédelmi központ vezetőjétől. Ez a hivatal látja el az illető védett területek gondnokságát, illetve ez dolgozta ki annak kezelési tervét is. Ez nem zárja ki azt, hogy a gazdák legeltethessenek a legelőkön, bizonyos feltételek tiszteletben tartásával, például a védett élőhelyeket – a kökörcsinét is – el kell kerülniük. Az egy hektárra jutó állatállomány is korlátozva van, ekkora területre 6,5 juhot számolhatna a gazda.
Toró Attila azonban, aki a juhnyáj kártételét jelezte a közösségi oldalon, úgy látta, a nyáj éppen arra vonul, amerre az elmúlt években a legsűrűbben nőtt a tátogó kökörcsin, s amelyből idén ott nem is talált egyet sem.
Hogy mi lenne a leghatékonyabb módszer, amivel meg lehetne védeni ezeket a ritka és ritkaszép növényeket, különleges élőhelyeket, nem tudni. Kerítéseket itt-ott nem lehet építeni. „A gondnokság munkatársai több ízben az érintettek – gazdák, juhászok – tudomására hozták, mely területeket kell elkerülni, hetenként legalább egyszer, jelzésre pedig azonnal kiszállnak” – mondta Moscviciov. A területen dolgozó munkatársuk, Bedő Sándor pedig hozzátette, megfigyelése szerint idén a kökörcsinek később nyílnak a megszokottnál, még olyan területen sem találtak, ahol a juhnyáj nem is járt.
Dombora Lehel rétyi polgármestert sem kíméltük kérdéseinktől, aki elmondta, a gazdák érdekei ütköznek a környezetvédelmi előírásokkal, sőt, sérülnek is, nem kompenzálják a korlátozásokból fakadó haszonkiesést a támogatások, de tudnak arról is, hogy le van terhelve a terület, több az állat, mint kellene. Ha tilosba merészkedne a juhsereg, elsősorban a gazda, másodsorban a juhász vonható felelősségre. Ők is figyelik a területet, illetve két kamerájuk is van felszerelve, nyilván az nem elég, hiszen a rezervátumba például közel harminc úton lehet behajtani. Illetve autóval azt sem lehet, mert törvény tiltja, de behajtanak, ilyenkor a csendőrség vagy a helyi rendőrség illetékes eljárni, büntetni.
– Legfelsőbb szinten kellene szabályozni ezeket a helyzeteket – véli Dombora Lehel. A legutóbbi szemeteléses esetnél öt különböző intézménynek volt valamilyen intézkedési hatásköre, azon tanakodtak, ki írja meg a büntetési felszólítást. A helyzet azért jellemző, mert az illetékesek sokszor más nézőpontokat érvényesítenének, vagy joghézagok, ellentmondások tapasztalhatók. A hivatal azonban a legeltetési tervek kibocsátásakor szintén odafigyel arra is, hogy kiközölje, hol nem szabad legeltetni – mondta a polgármester.
Mind a polgármester, mind a természetvédelmi központ vezetője megígérte, a közeljövőben alkalmat teremt a sajtónak arra, hogy a helyszínen tapasztalják és vitassák meg a gondokat.
EZ MINDENUTT IGY VAN AZ EGESZ MEGYEBEN A JUHOSOKE A VILAG ELVEGRE A MEZOGAZDASAGI MINISZTER IS CSOBAN S NO MEG A JUH TURO IS JOL NYULLIK
Daea a juhokkal van,mert a bárányok hallgatnak….