A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Porzsolt Levente, aki tavaly januárig Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter tanácsadója, majd júniusig az Országos Erdőőrség főfelügyelője volt, utána visszatért a zágoni magánerdészet élére, elmondta: a védett és fokozottan védett (T1 és T2) erdőkért járó tartozásokat még 2022-ben teljes mértékben rendezték, azaz törlesztették a minisztérium addig felhalmozódott, több mint hároméves tartozását is. Akkortájt írták meg a tervezetét a most megjelent kormányrendeletnek is, amelynek a közvitája után kérték és várták az Európai Bizottság jóváhagyását a kifizetések módszertanára vonatkozóan, ez viszont augusztusra érkezett meg.
Ekkor már az RMDSZ nem volt a kormánykoalíció tagja, a kormányrendelet megjelenése pedig kicsúszott 2023-ból, az csak idén március 5-én jelent meg. Ám furcsa módon nem szerepelnek benne a tavalyi évre járó kompenzációk, illetve azok igénylésének módja és a kifizetések procedúrája, forrása. Pedig azok bizony az erdészeti törvénykönyv szerint most is járnak: a T1- es (fokozottan védett) erdőkre hektáronként 745,35 lej, a T2-esek (védett erdők) után 364,87 lej. Ezeket Porzsolt Levente „elég korrekt összegnek” minősítette ahhoz képest, hogy az állami erdészetek profitja hektáronként 100 lej alatt van országos szinten.
A negatívumok mellett annyi pozitívuma van a rendeletnek, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben a polgármesteri hivataloknak is utalható a védett erdők után járó kompenzáció. Zágon esetében például 323 hektár után 118 000 lejnyi támogatás folyik be az önkormányzati kasszába ennek a paragrafusnak köszönhetően, amit szintén az RMDSZ iktatott bele a tervezetbe.
Az elfelejtett összegekre vonatkozóan a Székelyföldi Erdőgazdálkodók és Erdőtulajdonosok Egyesületén belül arról született egyezség, hogy mindenkinek azt ajánlják, pereljenek a tavalyi évre járó jussukért. Ezt a kérdést ugyanis más úton, törvénymódosítással már nem lehet rendezni, ugyanis az új pénzügyi rendelkezések szerint visszamenőleg nem adhatók ki a kompenzációk – tudtuk meg Porzsolt Leventétől. Hogy a perelés egyénileg vagy kollektív módon, társulásban történik majd meg, az még kérdéses, nyilván együttes erővel nagyobb sikerre van esély.
Kovászna megyében 59 hektár T1-es (fokozottan védett) és 5158 hektár T2-es (védett) erdő van, Hargita megyében e két kategóriában 1597, illetve 9374 hektár, Maros megyében pedig összesen 1130 hektár a védett erdők területe.
Fotó: Pinti Attila
Hogy mit nem tudott az udemeraj !