Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Minden, amit az e-SIGUR rendszerről tudni érdemes

Minden, amit az e-SIGUR rendszerről tudni érdemes Kovászna megye

Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.

Hirdetés
Hirdetés

Március elsejétől a székelyföldi közutakon is lehet számítani az e-SIGUR ellenőrző- és bírságolórendszerben alkalmazott lézeres radarokra. A TruCAM II típusú műszerek pillanatok alatt rögzítik az autósokat, szabályszegés esetén a rendőrség csak utólag, postai úton küldi ki a bírságot. Cikkünkben és videónkban kitérünk rá, hogy mit lát pontosan a kamera, milyen kihágásokért büntetnek, és milyen időpontokban ellenőrizhetnek.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hogyan működik?

A Kovászna megyei rendőrség közlekedésbiztonság növelését szolgáló eszközei között modern alkoholszondák, drogtesztek, radarpisztolyok szerepelnek – ezeket egészíti ki az a 13 új lézeres radar is, amelyet lassan egy hónapja használnak. Ramona Cozma, a megyei közlekedésrendészet vezetője szerint mindezek együttes, rendszeres alkalmazásával lehet hatékonyan fellépni a szabályszegők ellen.

Fontos, hogy nem az a cél, hogy „vadásszanak” a gépjárművezetőkre, hanem az, hogy hatékonyan csökkenteni tudják a balesetek számát, amelyek legfőbb okozója a gyorshajtás. A gyakran felmerülő kérdések:

  • Mozgó vagy állandó? Az ígéret szerint az országszerte háromszáz mozgatható traffipaxot ötszáz térfigyelő kamera fogja kísérni. A Kovászna megyei rendőrség megerősítette: egyelőre mobilradarokkal dolgoznak a közlekedésrendészek, a térfigyelő kamerákat még nem vezették be.
  • Mit lát a kamera? Az LTI 20/20 TruCAM II típusú radarok 1200 méterről, 0,33 másodperc alatt képesek bemérni a járművet, tulajdonképpen a videókamera, a digitális fényképezőgép és a lézeres sebességmérő ötvözetei. Felismeri a sofőr nemét, a jármű típusát, sebességét, rendszámát, valamint rögzíti a helyszínt és az időpontot. Ramona Cozma szerint a radarok éjszaka is működőképesek. A hagyományos radardetektorok nem észlelik a műszert, az viszont felismeri a járművekre szerelt blokkoló kütyüket, amelyek a radarok kijátszására szolgálnának. A lézeres sebességmérőket a közlekedésrendészek önállóan és e-SIGUR rendszer keretében is használhatják.
  • Hol és mikor ellenőriznek? A radarokat mozgatható, háromlábú állványra szerelik, amelyeket a rendőrök jól láthatóan helyeznek el a balesetveszélyes útszakaszokon, útkereszteződésekben. Az állvány közelében minden esetben rendőrautó áll. Az ellenőrzés a Román Rendőr-főkapitányság által megszabott időintervallumokban történik. Ugyanazon az útvonalon fokozatosan akár 3–4 radart is bevethetnek, együttműködve többek között Hargita megyével is. A hivatalos közlések szerint március 12-én, szerdán mindhárom székelyföldi megyében bevetették a kamerákat. Hargita megyében március 19-én, a Kovászna és Maros megyei utakon március 26-án, tehát ugyancsak szerdai napon tartottak legutóbb ellenőrzést.
  • Hol kapjuk a büntetést? Elsősorban a sebességhatár túllépését büntetik, de az intelligens radar rögzíthet más szabálysértést is. A rendőrség elemzi a rögzített adatokat, szabálysértés esetén pedig postai úton küld értesítést az autó tulajdonosának. A tulajdonosnak öt napja van rá, hogy közölje a vétkes sofőr személyazonosságát, az értesítésben leírt adatok alapján. Aki ezt elmulasztja, 4050 lejes bírságot kockáztat. A sofőrt az azonosítás után a törvényeknek megfelelően büntetik.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás