eMAG: légkondi, pörkölt-készítő gép, kék papagájok ára – a keresés soha nem áll le (X)
2024-ben a román ügyfelek tisztítószereket rendeltek, légkondicionálókat kerestek, d...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Közvetlen a hídomlás után, Lucian Şova akkori közlekedési miniszter azt ígérte (igaz, éppen az ellene benyújtott egyszerű indítvány szavazása előtt!), hogy ötmillió eurót különítenek el a híd felújítására. Ezt követően azonban a tárca államtitkára közölte „sem költségvetési, sem a vasúti társaság (CFR), sem semmilyen más állami forrásból” nem tervezik újraépíteni a hidat.
Ehhez képest a híd most mégis megjelent a CFR beruházási listáján.
– Első fázisban egy szakcéget választanak ki, aki egyáltalán képes a károk felmérésére és egy újjáépítési terv kidolgozására, csak ezt követően derül ki, hogy pontosan mekkora összegbe kerülnek a munkálatok – nyilatkozta a sajtónak Oana Brânzan, a CFR brassói regionális igazgatóságának szóvivője.
Az 1931-ben épített bodolai hidat 2018. június 30-án mosta el a megáradt Tatrang. Ezzel gyakorlatilag megszűnt a vasúti közlekedés Brassó és Bodzaforduló között, mintegy 50 ezer ember maradt vasúti összeköttetés nélkül. A szárnyjáratot egy magántársaság üzemeltette.