Kirajzolódott a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának alapja
Több mint húszmillió euró értékű beruházás megalapozása zajlik Sepsiszentgyörgy észa...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Több fejlesztésnek érnek a végére, és újabbaknak fognak neki ebben az esztendőben az erdővidéki Nagyajtán. Bihari Edömér polgármester szerint júniusra új fényben fog pompázni az idén százhúsz éves, Osztrák-Magyar Monarchia korából származó híd, továbbá újabb lépést tehetnek Nagyajta és Középajta közművesítésének érdekében is.
A községközpontban egyelőre nincs minden utcára kiterjesztve az ivóvíz-hálózat, Középajtán pedig rendszeresen vízhiánnyal küzd a lakosság a nyári időszakban. Az Anghel Saligny kormányprogram pályázata révén mindkét település gondjait orvosolják. Nagyajtán minden utcába bekötik a vízvezetéket, illetve a főút menti hálózatot is bővítik egy olyan kapacitású csővel, amelyre tűzoltócsapokat is ráköthetnek. Kicserélik a szűrőberendezéseket, szivattyúkat, kitisztítják a kutakat.
Továbbá kiépítenek egy magasnyomású vezetéket, ami a nagyajtai vízhálózatot összeköti a középajtai víztartállyal. Azt ugyanis jelenleg négy forrás táplálja, a víz egy 7,2 kilométeres hosszú vezetéken, szabadeséssel folyik a tartályba, a karbantartása pedig nehézkes. „Nyáron a források legjobb esetben körülbelül felét, vagy egyharmadát adják annak a szükségletnek, amit elhasználna a falu. Az ivóvízhálózat felújításával táplálni tudjuk a víztartályt szárazság idején is” – mutatott rá a polgármester.
A szennyvízhálózat kiépítésére csak akkor pályázhat a község, ha lakossága eléri a kétezer főt, éppen ezért fogtak össze korábban Bölön önkormányzatával. Csakhogy a finanszírozást nem nyerték meg. Bihari Edömér szerint régóta próbálnak forrásokat szerezni a célra, hiszen szükségszerű beruházásról van szó, de továbbra is keresni fogják a pályázati lehetőségeket, már csak azért is, mert amíg ezeket nem rendezik, addig az utcák sem kaphatnak új aszfaltszőnyeget.
Nagyajta egyik ékessége, a monarchiabeli vashíd 2023 tavaszáig magasodott az Ajta-patak felett, helyébe azóta korszerű átkelő épült. Noha a községvezetésnek eleinte nem volt konkrét elképzelése a régi szerkezet sorsáról, történelmi örökségként tekintett rá, ezért tovább akarta őrizni. Az önkormányzat előre gondolkodva, már 2022-ben sikeresen pályázott, így a régi vashidat 2024 júniusában átemelték egy másik helyre, ahol összekötheti a patak két partját, és ahol a gyalogosok és kerékpárosok a jövőben tovább használhatják.
A közel hárommillió lej értékű projektet mostanra 70 százalékban sikerült kivitelezni: áthelyezése után a hidat rozsdamentesítették, lefestették, támfalakkal biztosították. Júniusra kialakítják a járófelületet, padokat helyeznek el, kivilágítják, a partokon sétányt alakítanak ki.
A községben összesen 155 óvodás és iskolás tanul, a tanintézmények épületeit azonban nem hanyagolják el egyik településen sem: az Országos Helyreállítási Terv (PNNR) támogatásával a községközpontban a tanárok, Középajtán az iskola régi épületét újítják fel. A tervezési fázist befejezték, jelenleg kivitelezőt keresnek. A középajtai óvodában és iskolában nagyjából ötven gyermek tanul, számukra az új épületben tavaly év végén sikerült kialakítani az új mosdókat és illemhelyeket. Egy másik pályázati támogatásból pedig energiahatékonysági munkálatokat végeznek majd a nagyajtai, körülbelül száz gyermeket befogadó iskolaépületen.
Elkészítették a két műfüves focipályát is, egyet-egyet mindkét faluban, ezek már átadás előtt állnak. Örömmel fogják használni a helyi fiatalok, akik eddig – megfelelő pályák híján – kénytelenek voltak Barótra vagy Apácára járni edzeni.
A Bölön felőli bejáratnál, bal oldalon fekszik az egykori nagyajtai huszárlaktanya. Az épület 1826-ból származik, túlélte az 1848-49-es forradalom viharos eseményeit, a háborúk időszakát, az államosítást, míg végül 2007-ben visszakerült a nagyajtai önkormányzathoz. Műemlék jellegű, habár a hivatalos minősítést nem kapta meg, felújítására pedig egyelőre nem nyertek finanszírozást. Bihari Edömér elmondása szerint a LEADER-programmal, és a PNRR-vel is próbálkoztak, többször is. Földrengésveszélyes épület lévén nemrég a fejlesztési minisztériumhoz is benyújtottak egy pályázatot, az elöljáró reméli, ezúttal kedvező lesz az elbírálás.
„A tetejét muszáj rendbe tenni, hogy ne ázzon tovább az épület. Ez a legszükségesebb munkálat, legalább annyira biztonságossá kell tegyük, hogy a későbbiekben lehessen kívül-belül dolgozni rajta” – részletezte a terveket.
Beruházásokban, tervekben gazdag év kezdődött Nagyajtán, bőven akad megnyert pályázat, ezekhez azonban önrész is társul. Bihari Edömér szerint összesen nagyjából egymillió lejjel kell hozzájárulniuk a munkálatokhoz. Ha a megnyert pályázatok kifizetése és a számlázás ütemterv szerint fog működni és nem lesz fennakadás, hitelfelvétel nélkül is elő tudják teremteni a kellő összeget.
Fotó: Tuchiluș Alex