Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egyre több szó esik az alternatív fűtésrendszerekről, amelyek költséghatékonyak, s egy részük pedig olyan fosszilis fűtőanyaggal működik, amiből bőven van környékünkön: ez a különböző fahulladék vagy energianövény, aminek a termesztése elterjedőben van. Az előbbit közönségesen biomasszának nevezik, és ez lehetne mifelénk a jövő fűtőanyaga.
Tegnap a Green Energy Egyesület képviselőinek, a gelencei önkormányzat tagjainak a kíséretében megtekinthettük Cseh Csaba pékségét Gelencén, ahol a mindennapi cipó immár környezetbarát és energiahatékony módon készül. Jó tudni: Romániában ez az első ilyen rendszer!
Gyakorlatilag egy szecskálógépről, egy automata adagolóról és egy biomasszás tüzelésű, teljesen automatizált kazánról van szó, ami egyelőre egyetlen kemencét hevít. A rendszer – még a szecskáló gép is – Bartha Sándor megyeszékhelyi kazánépítő vállalkozó produktuma és teljesen háromszéki fejlesztés.
A szakember elmondta: a kazánban hőcserélő van, ami vizet melegít fel, s így bármilyen hihetetlen is, de a kenyereket gyakorlatilag gőzzel sütik, ami 250–300 fokra van felhevítve. Cseh Csaba kifejtette: azt reméli, hogy 5–7 éven belül megtérül a pár tízezer eurós befektetés, de az öt hete üzemelő berendezés annyira bevált, hogy idén még egy vonalat üzembe helyeznek a tulajdonát képező Bingo pékségben, és jövőben további két kemencét is erre a rendszerre szerelnek. A kemencében egyszerre 168 cipó sül, a vállalkozó szerint sokkal jobban és egyenletesebben, mint a hagyományos hevítésű tűzterekben, mivel automatán működik a rendszer, s így kizárt az esetleges emberi hibatényező. Emellett rengeteg meleg víz a „járulékos hozadék” a vállalkozó szerint melegvíz-fölöslege van.
Cseh József gelencei polgármester érdeklődésünkre elmondta: az általa vezetett önkormányzat is ezt az utat járja, szeretnék a középületeket biomasszával fűteni, főleg most, amikor egy öl fa ára ezer lej körül van. Első fázisban a LEADER-program révén egy szecskálógépet és egy szállítóeszközt vásárolnak, hogy legyenek felkészülve az önállósulásra. A pékségnél egyébként fahulladékot (a köznyelvbe cándraként épült be – szerk.) darálnak össze és azt égetik el.
Vajda Lajos, a Green Energy Egyesület elnöke kifejtette: ők azt szeretnék, ha minél többen felfedeznék ezeket a rendszereket, mivel az emberek érdekeit szolgálnák. Elsősorban az önkormányzatokról lenne szó, hiszen rengeteg pénzt lehetne a biomasszás kazánokkal megspórolni. Kézdiszéken egyébként Esztelnek volt az első település, ahol ilyen rendszert üzembe helyeztek. <