Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Pihenőidő: minden alkalmazottnak jár, de nem mindenkinek jut

Pihenőidő: minden alkalmazottnak jár, de nem mindenkinek jut Kovászna megye

A múlt hónapban országos kampány keretében ellenőrizte a munkaügyi felügyelőség a szállásadókat. Kovászna megyében nem észleltek súlyos törvénysértéseket, de mint Ördög Lajostól, az ellenőrzésre jogosult intézmény igazgatójától megtudtuk, az ágazatban jelentkező munkaerőhiány miatt a munkaadók sokszor rákényszerülnek arra, hogy az alkalmazottaknak járó szabadnapokkal zsonglőrködjenek, ami miatt viszont bírság vár rájuk.

Az ellenőrzés eredményeképpen legtöbbször a papírformaságok be nem tartását kellett büntetniük a munkaügyi felügyelőség munkatársainak: az időszakos képzések elvégzését vagy a kötelező orvosi ellenőrzéseket igazoló iratok hiányát, a munkaidő nem megfelelő nyilvántartását, a szabadságok beprogramozásának elmaradását vagy a részmunkaidőt szabályozó szerződések nem megfelelő voltát. A munkabiztonság terén pedig leginkább a villamos készülékek és villámhárítók rendszeres felülvizsgálatának elmaradását nehezményezték, illetve egyes ideiglenes korlátok hányát, a tűzoltó készülékek vagy elsősegély-csomagok szavatossági idejének lejártát állapították meg. Feketén dolgoztatott alkalmazottat e kampány során csak egyet találtak egy kovásznai szállásadónál, mondta el lapunknak Ördög Lajos igazgató.

Mindamellett azzal viszonylag gyakran szembesültek az ellenőrök, hogy személyzethiány miatt egyeseknek nem tudták kiadni az alkalmazók a kötelező szabadnapokat úgy, ahogy a törvény előírja, azaz két egymást követő napon. Ez nemcsak a szállodaiparban, a kereskedelemben is jellemző. A túlórákat többnyire megfizetik, a munkaadó és a munkavállaló közötti egyezségnek megfelelő emelt órabérrel, de a törvényt kötelező betartani a pihenőidő biztosítása tekintetében is. Még az sem menti fel a munkaadót e kötelezettség alól, ha esetleg az alkalmazottal közös egyezség nyomán halasztják a szabadnapokat – nyomatékosította az intézményvezető.

A munkaügyi felügyelőség a megyében összesen 57 ellenőrzést végzett, ebből 34-et a munkaviszonyok törvényességére, 23-at pedig a munka biztonságára vonatkozóan. Harminchét büntetőjegyzőkönyvet állítottak ki, 4 esetben bírságoltak, összesen 7500 lej értékben. Harminchárom munkaadó tehát most megúszta figyelmeztetéssel, viszont a felügyelők által kiszabott feladatokat határidőn belül teljesíteniük kell.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás