Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nem mindennapi eredményt hozott a mezőgazdasági minisztérium paradicsomtermelést támogató programja: a sepsiszentgyörgyi piacon tonnaszám árulják november közepén a helyi termesztésű paradicsomot. A ritka termésből még Brassóba is „exportálnak”.
Egy szépmezői és két csernátoni termelő pályázott a kormány által kezdeményezett programban, amelynek a hazai paradicsomtermelés fellendítése a célja. Alic Cucu a Moldovai Köztársaságból telepedett Háromszékre, évek óta a Szépmezőn gazdálkodik.
– Próbálkoztam már korábban is, de nem igazán ment. Most gondoltam, nincs amit veszíteni, és bejött. Jóval túlteljesítettem a programban előírt követelményrendszert, remélem, nem lesznek elszámolási gondjaim –mondja az amúgy mérnök végzettségű termelő.
Cucu elmondta: a paradicsommag jelentős részét Moldovából, a nagyapjától hozta, de további 6-7 féle magot is használt, hiszen a programnak semmilyen megkötése nincs e tekintetben. Az ezer négyzetméteres területén több mint hat tonna termésre számít, több tonnát máris értékesített a sepsiszentgyörgyi zöldségpiacon.
Jancsó Enikő Csernátonból pályázott. Szokatlan módon az IT-ről váltott a mezőgazdaságra, mert „számítógép nélkül megvan az ember, de valamit enni mindig kell”. Barátjával fogtak neki „zöldfülűként”, és nem bánták meg. A meggondolás az volt, hogyha „netalán tán nem tudjuk eladni a termést, nem rohad ránk, mert még mindig lehet belőle paradicsomlevet préselni”. Egyelőre „piacoznak jobbra-balra”, de a farmról vagy a falu végéről is árulják a portékát. Jövőre azt tervezik, üzletet nyitnak Kézdivásárhelyen.
Zoltán Csaba szintén Csernátonból nevezett be a programba. Fóliájuk nem volt, azt „megelőlegezték”, arra számítva, hogy a támogatásként várható 3000 euróval majd megtérül a beruházás. Azzal számolt, ha 500 négyzetméterenként 1000 palántát tesz, és palántánként 4-5 kilogramm terem, akkor simán hozni lehet a program által kért kéttonnás hozamot. Vegyszert gyakorlatilag nem használnak. Brassóban, en gros árulják a termést, mert egyszerre 6-7 mázsát szednek le, amit nem bír felvenni sem a helyi, sem mondjuk a kézdivásárhelyi piac.
Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője „rendkívül hasznosnak” értékelte a programot, és abban bízik: a sikeren felbuzdulva jövőre talán mások is kedvet kapnak paradicsomtermesztésre. A kormányprogram 3000 eurós támogatást biztosít azoknak a gazdáknak, akik legkevesebb ezer négyzetméteren termesztenek paradicsomot üvegházban vagy fóliasátorban, és a legalább két tonna termést értékesítik.
jako zoltan csaba csernatonbol….az elonev elmaradt