Felháborodva kiabálta világgá panaszát a megyeszékhely egyik lakosa, akinek fiát a buszsofőr leküldte jegyet vásárolni, majd a gyerek nélkül továbbhajtott. A reklamáció panaszáradatot indított el, melyet a legilletékesebb, Tittesz Zoltán tudomására hoztunk.
A jegyvásárlás lehetne a legegyszerűbb módja annak, hogy mindkét fél elégedetlenségét gyökerében elfojtsuk, de ez sem olyan egyszerű. Az automaták – az a kettő – nem mindig működik, az embereknél nincs mindig jegy, a sofőrnél nincs mindig váltópénz, az igazság pedig félúton van, ahogy az Tittesz Zoltán válaszából kiderült.
Az automatákban ugyanis meglepő módon Szentgyörgyön a fogpiszkálótól a rágógumiig mindent (is) találtak már, naponta többször kimennek a vállalat technikusai, hogy ellenőrizzék azokat, de nem zárható ki, hogy akadnak periódusok, amikor mégsem működnek. Az utasnak kötelessége lenne jeggyel felszállni a buszra, hiszen a sofőrnek csak kivételes esetekben kellene jegyet adnia, ezért is indokolt a felár (a buszvezetőnél váltott jegy duplája a rendes árnak, azaz 4 lej) – magyarázta az igazgató, aki a diákoknak jó szívvel ajánlja a féláras diákbérletet. Az utasok kiszolgálása késéshez vezethet, az pedig újabb reklamációkhoz.
Az utasok pedig nemcsak abban ludasak, hogy nem veszik meg időben a jegyüket, de sokszor bliccelnek is, sokszor és sokféle formában próbálják kicselezni a szabályokat, s ez nagyon indokolttá tette a válaszlépéseket – magyarázza a vállalatvezető. A napokban a vállalat irodai dolgozóit küldték jegyellenőri funkcióban a járatokra, hiszen bevétel nélkül sem a buszok tisztaságát, sem a fűtést (ami további panaszok okai) nem tudják garantálni.
Azt viszont elismerte, hogy a buszok régiek, sokszor „gyengélkednek”, ez is az oka annak, hogy járatokat kell összevonni, az útvonalakat meghosszabbítani, ami aztán nagyobb késésekhez vezethet, különösen a reggeli-délutáni csúcsforgalom idején. Ezt a kritikus állapotot még tetézi a Grigore Bălan út javítása is. A vállalat uniós pályázatból készül felújítani gépparkját, ez azonban még három évbe is beletelhet.
Közelebbről folyamatban van négy busz megvásárlása – s mert egyetlen ajánlat érkezett, nem lesz óvás, remélhetőleg hamar nyélbe üthetik a vásárt, amelytől a jelenlegi áldatlan állapotok enyhülése várható. Reménykedhetünk tehát a változásban, és ha ez vigasztalna valakit, Tittesz Zoltán elmondta, nemrég Brüsszelben járt, ott is látott a mieinkhez hasonló állapotú buszokat, és késést is tapasztalt a tömegközlekedésben…
Amit nem értek az az,hogy miért akarnak arra kötelezni hogy két jegyet vásároljak ha én csak egyszer akarok utazni.Miért nem árulnak egyszeri jegyet is,miért fizessek ki 4 lejt ha nagy ritkán buszra kell ülnöm? És ha éppen olyan helyen kell felüljek a buszra ahol sem nem működő automata sem jegyárus nincs miért kellene felárat fizessek?