Egyre abszurdabb dolgok miatt tesz feljelentést Dan Tanasă, a magyarság elleni kirohanásairól ismert szolgálatos román jogvédő. Ezúttal a kézdivásárhelyi könyvtár került a célkeresztjébe.
Dan Tanasă, a Méltóságért Európában Polgári Egyesület elnöke újabb és újabb intézményeket vesz célkeresztbe, figyelmét nem kerülte el a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Könyvtár Facebook-oldala sem. Szerinte a kézdivásárhelyi önkormányzat égisze alatt működő közösségi oldal (ez formailag vitatható, mert az önkormányzat nem fizet a közösségi oldal használatáért – szerk.) kizárólag magyar nyelven kommunikál, és ezáltal diszkriminálja a helyi románokat. (Ez már azért is érthetetlen, mert nem kötelező valakinek közösségi oldala legyen…)
Dan Tanasă szervezete ezért az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordult, a hatóság pedig megrótta a polgármesteri hivatalt. Tanasă a saját internetes oldalán írja, hogy a céhes város könyvtárát még 2018 októberében jelentette fel, és a diszkriminációellenes tanács igazat is adott neki, így a kézdivásárhelyi önkormányzat írásos figyelmeztetésben részesült. A rajongói gratulálnak az újabb fegyvertényhez, és azt kifogásolják, hogy a polgármesteri hivatal miért nem kapott pénzbüntetést is.
A témával kapcsolatosan az egyik hírportál beszámolója alatt ezt írják: „Az embernek kicsit összeszorul a gyomra, nemcsak azért, mert (Tanasă) pert perre halmoz a magyarok ellen, hanem most már azon morfondírozunk, hogy kell-e hivatalos Facebook-oldal egy könyvtárnak (nem mindegy, milyen nyelven kommunikál?)”.
Megjegyezzük, a kézdivásárhelyi könyvtár ellen csípős megjegyzést tett egy bizonyos kézdivásárhelyi költőasszony is, aki a „magyarbarát” Antena3 csatornán kifogásolta, hogy kevés a román nyelvű kiadvány a felhozatalban. Erre akkor került sor, amikor a székelyföldi románok a fővárosban tüntettek egy olyan törvénymódosítás miatt, ami szerintük hátrányos helyzetbe hozta volna az úgymond szórványban élő románokat. Akkor utánanéztünk: a könyvtárat alig pár román nemzetiségű ember látogatja, és a román nyelvű kiadványok száma teljes mértékben megfelel a törvény által előírt számnak.
A büntetés azért is furcsa, mert a Facebook magáncég, magánszervereken fut, és így elviekben bárki olyan nyelven kommunikálhatna, amilyenen akar, a könyvtár személyzete pedig önszorgalomból készítette az oldalt, és semmilyen vonatkozásban nem tekinthető hivatalosnak. Amint arról beszámoltunk, Tanasă a napokban a sepsiszentgyörgyi önkormányzatot az új kétnyelvű utcanévtáblák miatt zaklatja.
Ha mi elvárjuk a kétnyelvűség alapelvének a betartását, mutassunk példát. Elemi jóérzés dolga az állam nyelvén is megjelentetni egy oldalt. És akkor nincs mibe belekötni.