Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tanügyi hadszíntér

Tanügyi hadszíntér Kovászna megye

Megosztó és diszkriminatív jellege miatt eddig is rendkívül sok kritika érte azt a miniszteri rendeletet, amely a tanügyi személyzet 60%-os átoltottságától tette függővé az e héten megkezdődött jelenléti oktatást, de most a Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter által meglebegtetett másik kritériumot is kritizálják: eszerint a 3 ezrelékes fertőzési mutatón aluli incidenciát produkáló településeken a tanügyi személyzet oltottságától függetlenül látogatható lenne az iskola. Mindezen túl pedig a napok alatt megváltozó procedúrákat, a fejetlen kapkodást nehezményezik a pedagógusok, intézményvezetők.

A Magyar Szülők Szövetsége a közösségi oldalon felháborodva „ámokfutásnak” nevezte ezt az intézkedéssorozatot, amely mellőzi a gyermekek érdekeit. Véleményük szerint a tanügyben történő folyamatos és intenzív tesztelés lenne az a megoldás, amely az elvárt nagyobb biztonságot szolgálná, hiszen a tünetmentes oltottak is fertőzhetnek családban és iskolában egyaránt, és ez még a 3 ezrelékes incidencia alatt is fennállna.

Hirdetés
Hirdetés

Jelenleg azonban mégis a tanügyi alkalmazottak intézményen belüli oltottsága a mérvadó, ami azért is szorít sok iskolát, óvodát a virtuális térbe, mert az oktatókat, a kisegítő és nem-didaktikai személyzetet egy kalap alá veszi. Ha csak a tanári kart néznék, akkor általában nagyobb lenne az oltottsági arány. Azonban úgy néz ki, egyelőre nem akar ezen változtatni a minisztérium, azon viszont igen, hogy jövő héttől nem pénzügyi központokra, jogi személyre számolják a 60%-ot, hanem minden alegységre, intézményre külön (azaz egy iskolához tartozó óvodában külön nézik az oltottságot). Ez sem lesz azonban mindenkinek jó – jelezte Kiss Imre főtanfelügyelő, akit ez ügyben megkérdeztünk.

A 60%-os küszöbérték miatt az is előfordult, hogy olyan településeken, ahol csak 1–2 személy volt beteg, a gyerekek nem járhattak iskolába. Emiatt és a zsarolásízű korábbi rendelkezés miatt előálló közfelháborodásnak köszönhetően a minisztérium olyan irányba tett engedményeket, hogy a 3 ezrelékes incidencia alatti településeken (valamikor ez volt a „zöld” forgatókönyvek feltétele) a tanügyi személyzet oltottságától függetlenül jelenléti oktatás folyhat. Ugyanakkor a szülők akár azért is felháborodhatnak, ha a nagy fertőzöttségi mutatójú településeken iskolába járnak a gyermekek, mert a tanári kar átoltottsága magas.

A pedagógusok érzik a nyomást, hogy mennyien veszik fel az oltást ennek hatására, az csütörtökön derül ki, pénteken pedig ennek függvényében állapítják meg, melyik iskolában, óvodában folyhat online vagy jelenléti tanítás, tudtuk meg Kovászna megye főtanfelügyelőjétől. A minisztérium minden megyében ellenőrzéseket végeztet arra vonatkozóan, helyesen számolták-e ki az alkalmazottak arányát, illetve a járványügyi biztonsági intézkedéseket is felülvizsgálják.

– Nehéz helyzetben vannak a tanügyi intézmények, mert mindenki inkább a jelenléti oktatást választaná, de alkalmazkodni kell ezekhez a megkötésekhez. Mégis, úgy kell kijöjjünk ebből a helyzetből, hogy ha majd ezek az intézkedések a múlté lesznek, akkor is megmaradjunk közösségként – vélekedett Magyarósi Imola, a Váradi József-iskola igazgatója. Ez az iskola is pár százalékkal marad el a küszöbértéktől, de az oktatók körében itt is többen oltottak.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. november 10., 11:18
    ÉRTÉKELÉS: 14

    Aki az előző hozzászólónak tanította a helyesírást, az is félvállról vehette…
    Egyébként már megszoktuk, hogy bármi van, a pedagógusokba rúgnak bele. Mintha ők kérnék ezeket az eszement határozatokat. Kérem azt is észrevenni, hogy bármit is döntöttek ott fenn, a pedagógustársadalom másnap már az szerint dolgozott. Ja, hogy nem mindenki egyformán?? Talán minden pap szent, minden orvos lelkiismeretes vagy minden utcaseprő patyolattisztára sepri az utcát?

  • User
    Dátum: 2021. november 10., 13:46
    ÉRTÉKELÉS: 10

    Éppen ez is a baj, amíg az üzletek, utca embere stb , stb félvállról vette az intézkedéseket, addig a tanügyben mindent egyből elfogadtak és betartották. Semmi ellenkezés nem látszódott, ez ami zavar legtöbb embert, hogy ha online bologatunk, ha mehetünk bologatunk, ha vakáció van minden két hetente úgy is jó.

  • User
    Dátum: 2021. november 10., 14:26
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Azt irja a Haromszek, hogy Ilyyefalvan az iskolaban 17%-os a beoltottsag….hat nem mondom, eleg jol megy nekik, foleg igy, hogy otthon ulnek. kell ennel jobb? Vegyenek ki fizetes nelkuli szabadsagot, az is jogukban all, nem csak az oltasellenesseg.

  • User
    Dátum: 2021. november 10., 16:30
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Az iskolába nem tudnak menni a gyermekek, a megyében itt a legnagyobb a fertőzöttség, s nincs ravatalozóház. Büszkék lehetnek magukra egyesek.

  • User
    Dátum: 2021. november 10., 21:53
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Nem, nem! Azon tanaroktol sajnalom a fizetest, akik 2 ev alatt meg egyszer sem tartottak orakat, holott katedrajuk van.
    Miert is nem ellenorzik magasabb szintekrol az online orak minoseget es mennyiseget?
    Ha mar ezt igy kell, akkor hat legyen, de akkor tudjam azt, hogy zajlanak az orak, meg ha sport vagy hasonlo mas gyakorlati tevekenyseg (muveszetek) targyuak is.
    Gondolom az erdek kozos!
    Kozpenzbol kapjak ok is a zsét.
    Azok, akik megtartjak az orakat, minden elismeresem – szulokent nehanyat vegigkovettem, hat nem konnyu, foleg az alsotagozatosakkal.

    • User
      Dátum: 2021. november 13., 9:18
      ÉRTÉKELÉS: 6

      A tanárok online óráit ellenörzik ,nem is egyszer volt ,hogy az online platformon keresztül beléptek és ellenörzést tartottak.

  • User
    Dátum: 2021. november 13., 19:43
    ÉRTÉKELÉS: 5

    A tanűgyi alkalmazottak közül úgy tudom, hogy a tanárok oltatták be magukat legtöbben. Szerintem a legtöbb tanár nem szereti az online-t. De mi van a többivel ? Mit csinálnak például a takarítónők vagy a dadusok ? Nem sokkal könyebb nekük, ha a gyerekek nincsenek iskolában, óvodában? Kapják a teljes fizetést ?