eMAG: légkondi, pörkölt-készítő gép, kék papagájok ára – a keresés soha nem áll le (X)
2024-ben a román ügyfelek tisztítószereket rendeltek, légkondicionálókat kerestek, d...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tegnap délelőtt Sepsiszentgyörgyön az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira emlékeztek a Gloria Victis-táblánál, majd Szalay Attila 1956-os mártír Csíki utcai emléktáblájánál is koszorúztak egykori társai, a polgármesteri hivatal vezetői, valamint diákok és emlékező szentgyörgyiek.
Puskás Attila, egykori elítélt, az emléktáblák fontosságára hívta fel a figyelmet, mint mondta, a Gloria Victis-tábla a 23 bebörtönzött és összesen 265 évre ítélt személynek állít emléket, ezen a napon pedig tisztelegni kell mindazok előtt, akik részt vettek a tiltakozás bármilyen formájában.
Bordás Attila, a Székely Ifjak Társaságának egykori tagja, volt politikai elítélt elérzékenyülve beszélt Szalay Attiláról, annak egykori házánál. Mint mondta, egyszer találkozott vele, és úgy marad meg emlékezetében, ahogyan akkor látta. – Szalay Attila volt az 1956-os események első háromszéki áldozata, 1958-ban ítélték el, rá egy évre meghalt a börtönben, halálának oka pedig mai napig ismeretlen.
1957-ben és 1958-ban március 15-én tizenéves diákok titokban koszorút helyeztek el az 1848–49-es emlékműnél az Erzsébet parkban. Bordás Attila kiemelte: hittek abban, hogy a forradalom ide is elér, és azért koszorúzták meg a forradalmi emlékművet, mert 1849 tavaszán az akkori forradalom és szabadságharc, már csak Háromszéken élt még. Tettükért a felnőtt Szalay Attila 18, Ütő Szabó Lajos 15 éves börtönbüntetést kapott.
Nagy Zoltán történész 1956 üzenetéről beszélt, a mai fiatalok számára. Mint mondta, a legfontosabb üzenet az, hogy nincs lehetetlen és függetlenül attól, hogy mekkora ellenállással vagy elnyomással kell szembenézni, sosem szabad meghunyászkodni.
–1956-ban egy maroknyi magyar fiatal, a pesti srácok szembementek a kor szuperhatalmával, a Szovjetunióval, racionális becslések szerint tudták, hogy nincs esélyük, de ez mégsem tántorította el őket attól, hogy megtegyék azt, amit meg kell tenni.
Főhajtás Kézdivásárhelyen
A megemlékezések sorozata Kézdivásárhelyen a református temetőben álló 1956-os kopjafáknál kezdődött, a Református Kollégium diákjai hajtottak fejet.
A jelenlevőket köszöntő diák után Bartos Károly református tiszteletes, iskolalelkész a hegyibeszédből kiragadott szövegrészletre felépülő beszédében az ember töretlen szabadságvágyára, az egymás iránti kölcsönös tiszteletre hívta fel a figyelmet.
„Az ’56-os fiatalok nem csak maguknak akartak szabadságot, hanem egy egész nemzet számára” – hívta fel a figyelmet beszédében a lelkész a mai világban egyre terjedő egoizmusra.
Dimény Kata kilencedikes diáklány az 1956-os fiatalok üzenetét hangsúlyozta.
„Ők tudják igazán, mivel járt a nép ellenségének lenni a népköztársaságban, mivel járt a kitelepítés. Ők tudják igazán, mit jelentett a magyar gulág foglyaiként tűrni, és életben maradni. Azért vagyunk itt, hogy megértsük a fiatal nemzedék ellenállását egy olyan rendszerrel szemben, ahol a tudás és a tanulási vágy ki volt szolgáltatva az elvtársak óhajainak, és a tudományos materializmus elvárásainak. A mai nap legfontosabb célja tehát ez: találkozni és megérteni az előttünk járók, a múlt üzenetét. 1956 a magyar csoda 12 napja volt. Ez a 12 nap kifejezte a magyar nép szabadságvágyát, nemzeti érzelmeit és az igazság iránti tiszteletét” – hangsúlyozta a református kollégium diákja, aki után az iskola IX. A. osztályosai mutattak be egy ’56-al kapcsolatos, Rancz-Gyárfás Zsuzsa tanárnő által betanított előadást, amiben a szabadságot akarók és a vörös terror szolgái csaptak össze.
Este 7 órakor a kézdivásárhelyi diákok fáklyás felvonulása után az egykori székely katonaneveldénél is 1956-os megemlékezés zajlott. Közreműködtek a Nagy Mózes Elméleti Líceum diákjai, az előadást betanította Dr. Rancz Teréz, Nagy Babos Tamás és Pakó László. A nap koszorúzással zárult a Hősök Emlékművénél.
Baróton az erdővidéki elítéltekről is megemlékeztek
Tegnap a Sólyom László köztársasági elnök jelenlétében felavatott Petőfi utcai 1956-os emlékműnél tartottak megemlékezést és koszorúzást Baróton.
A megjelentekhez Lázár-Kiss Barna András polgármester és Demeter László történész intéztek beszédet.
Kidomborították: az 1956-os forradalom ma is példaként szolgál a magyarság életében. Emlékeztettek a bátrakra, a hősökre, akik szembeszegültek a vörös hadsereggel, és megemlékeztek arról az 58 erdővidéki személyről is, akiket csupán azért, mert szimpatizáltak a forradalom eszméivel, összesen 383 évnyi börtönre ítéltek a magyar forradalom leverése utáni romániai megtorlásban.
A megemlékezésen közreműködött a báró Wesselényi Miklós kórus, verset mondott Oláh Kátai Kinga diáklány. Zárszót és áldást Fülöp László miklósvári plébános mondott, hangsúlyozva, hogy a szabadság Isten ajándéka, s bár ma szabadságban élünk, azt mégsem tudjuk igazán ünnepelni, hiszen magunkban sokféle börtönt kialakítunk, sok függőségnek vagyunk rabjai.
Kovásznán a központi parkban emlékeztek
A Magyar Szabadság Napja alkalmából a kovásznai MPP szervezésében a központi parkban állított 56-os emlékműnél hajtottak fejet a forradalom hősei előtt.
Szabó Levente, MPP-s önkormányzati képviselő egy rövid történelmi összefoglalón keresztül ismertette az október 23-ai események előzményeit.
– A világot uraló rossz, egyre inkább előlép ál-jelmezéből és tettei, valamint tervei egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak – figyelmeztette az egybegyűlteket. A megemlékezésen verset mondott Csősz Csongor 11. osztályos, Szász Mihály 12. osztályos diák énekes és gitáros előadást tartott, a rendezvényt Pap Gyopárka 12. osztályos tanuló vezette fel.
Lélekhez szóltak Orbán Lajos vajnafalvi református lelkipásztor és Péter Arthur katolikus plébános, közreműködtek a református ifjúsági zenekar, a Kovásznai Ifjúsági Fúvószenekar, a Kőrösi Csoma Sándor Líceum diákjai és a Havadtőy Sándor cserkészcsapat.