Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az EU aláírta a Pfizerrel a további 1,8 milliárd adag oltóanyagra vonatkozó harmadik szerződést

Az EU aláírta a Pfizerrel a további 1,8 milliárd adag oltóanyagra vonatkozó harmadik szerződést Külföld

Az Európai Bizottság aláírta a harmadik szerződést a BioNTech és a Pfizer gyógyszeripari vállalatokkal, a megállapodás az összes uniós tagállam nevében további 1,8 milliárd adag, koronavírus elleni oltóanyagot köt le a 2021 vége és 2023 közötti időszakra – közölte az uniós bizottság csütörtökön.

Hirdetés
Hirdetés

A szerződés a jelenlegi oltóanyagból és a SARS-CoV-2 koronavírus variánsaira igazított oltóanyagból 900 millió adag beszerzését teszi lehetővé, és további 900 millió adag beszerzésére biztosít lehetőséget.

A megállapodás előírja, hogy az oltóanyag-előállítás bázisának az Európai Unióban kell lennie, és az alapvető összetevőit is az unióból kell beszerezni. A szerződés azt is kiköti, hogy az ellátás 2022-es kezdetétől garantálni kell a szállítást az unió tagországainak. A szerződő felek megerősítették a tagállamok azon lehetőségét, hogy az EU-n kívüli, rászoruló országoknak vagy a COVAX-kezdeményezésen keresztül továbbértékesítsék vagy eladományozzanak oltóanyagokat.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzenetben közölte, az új szerződés hatályba lépése jó hír az európai állampolgárok koronavírussal és variánsaival szembeni védelméért folytatott hosszú távú küzdelem szempontjából. Biztosított, hogy az EU-ban akár 1,8 milliárd adag koronavírus elleni oltóanyag készüljön és osszanak szét – közölte. Hozzátette: más gyártókkal kötött esetleges szerződések ugyanezt a mintát fogják követni.

A bizottsági közleményben Sztella Kiriakídisz egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztost idézték, aki elmondta: az uniós testület elsősorban az olyan, már bevált technológiákra összpontosít, mint az mRNS-vakcinák, ugyanakkor nem mond le egyéb lehetőségekről sem. Az elmúlt hónapok egyértelműen bebizonyították, hogy a különböző technológiákkal készült oltóanyagok széles körére, valamint megbízható partnerekre van szükség – mondta a biztos.

A német BioNTech vállalat az egyesült államokbeli Pfizerrel együttműködve a hírvivő RNS (mRNS)-alapú vakcinát fejlesztett ki. A hírvivő RNS (mRNS) molekulák segítségével ártalmatlan vírusfehérje-szakaszok termelődnek az emberi szervezetben, így a szervezet immunválaszt alakít ki a későbbi fertőzés megelőzésére vagy leküzdésére. Amikor az ember védőoltást kap, a sejtjei leolvassák a genetikai utasításokat, és a vírus külső felületén elhelyezkedő úgynevezett tüskefehérjék kisebb elemeit állítják elő. Az élő vírus ezeket használja arra, hogy bejusson a test sejtjeibe, szaporodjon és ezáltal okozzon betegséget. A védőoltás után az emberi szervezet immunrendszere idegen anyagként azonosítja ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és fehérvérsejteket termel ellene.

A BioNTech és a Pfizer vállalatokkal kötött új szerződés az Európában gyártott, vagy előállítani tervezett oltóanyagok portfóliójába illeszkedik. Az Európai Bizottság eddig a Pfizer/BioNTech (600 millió + 1,8 milliárd adag), az AstraZeneca (400 millió adag), a Johnson & Johnson (400 millió adag), a Moderna (460 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és a Sanofi-GSK (300 millió adag) vállalatokkal írt alá szerződést vakcinabeszerzésről.

Az Európai Bizottság a csütörtökön aláírt szerződés mellett más technológiákon alapuló oltóanyagokra vonatkozó egyéb szerződések megkötésével kívánja folytatni a portfólió bővítését – közölték.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás