Igor Konasenkov vezérőrnagy, a tárca szóvivője bejelentette, hogy a menekítésre szánt útvonalakat megnyitották. Kijevből és Csernhivből egy-egy folyosó vezet Fehéroroszország, illetve Oroszország felé, Harkivból, Mariupolból és Szumiból két-két út nyílik meg ukrán, illetve orosz területre.
Az orosz fél a humanitárius folyosók megnyitásának szándékáról az ukrán kormány mellett előre értesítette az ENSZ, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának illetékes szerveit, valamint több nagykövetséget és más nemzetközi szervezeteket is tájékoztatott.
A TASZSZ hírügynökség szerint Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes, a Kijev által nem ellenőrzött területek reintegrációjával foglalkozó minisztérium vezetője bejelentette, hogy Kijev a Szumiból Poltavába vezető evakuációs útvonalat kész biztosítani. Elmondta, hogy a városból a helyi lakosok mellett indiai és kínai diákok is távozni fognak.
Verescsuk egy nappal korábban elfogadhatatlannak nevezte az orosz fél által felajánlott, az ukrán városokból orosz vagy fehérorosz területek felé vezető humanitárius folyosókat.
Az orosz hadsereg az elmúlt napokban tett már hasonló fegyvernyugvási bejelentéseket, a humanitárius folyosókon azonban nem indult meg a menekültek mozgása. A felek a kísérletek meghiúsulása miatt egymást tették felelőssé.
A humanitárius folyosók ügye téma volt az ukrán és az orosz fél közötti tárgyalások Fehéroroszországban hétfőn megtartott harmadik fordulóján is. Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője, elnöki tanácsadó az RT televízió által kedden sugárzott interjújában azt mondta, hogy az evakuálási útvonalakon vasárnap négyszáz busz várta a menekülteket Oroszországban, de az ukrán hadsereg, mint mondta, az előzetes megállapodás ellenére sem engedte ki a civileket a városokból.
Megyinszkij kifejezte reményét, hogy sikerül megtalálni a megoldást Ukrajnával a 2014-ben elcsatolt Krím Oroszországhoz tartozása, valamint a két Donyec-medencei szakadár „köztársaság” függetlenségének elismerése ügyében.
Az orosz fegyveres erők a hivatalos tájékoztatás szerint csaknem 174 ezer embert, köztük több, mint 44 ezer gyereket menekítettek ki a Donyec-medencéből Oroszországba. Az orosz katonai tárca koordinációs törzse közölte, hogy több, mint kétmillió kimenekítési kérés futott be hozzá Ukrajnából.
Nőnapi köszöntőjében Vlagyimir Putyin orosz elnök az ígérte, hogy besorozott és tartalékos katonákat nem fog bevetni az ukrajnai háborúban. Mint mondta, „a kitűzött feladat megoldásával kizárólag hivatásos katonák foglalkoznak”.
Hozzátette, nem szerepel a tervek között tartalékosok pótlólagos behívása sem. Az anyáknak, feleségeknek, barátnőknek és nővéreknek azt üzente, hogy büszkék lehetnek a harcoló katonákra. Üzenetében szociális támogató intézkedéseket is bejelentett.
Konasenkov katonai szóvivő kedden arról számolt be, hogy az orosz haderő az Ukrajna ellen február 24-én elindított hadművelet kezdete óta a katonai infrastruktúra 2482 létesítményét semmisítette meg, köztük 87 irányítási pontot, 124 légvédelmi rakétarendszert, valamint 79 radarállomást. Azt mondta, hogy 158 objektumot az elmúlt 24 óra alatt tettek tönkre.
A tábornok tájékoztatása szerint Zsitomir mellett megsemmisült egy katonai repülőtér, és három ukrán harci gépet is lelőttek.
Viktor Janukovics, Ukrajna 2014-ben megdöntött, majd Oroszországba menekült elnöke hétfőn a TASZSZ-hoz eljuttatott közleményében a „vérontás beszüntetésére” szólította fel Volodimir Zelenszkij hivatalban lévő ukrán államfőt.
Keddre virradóan is folytatódtak az orosz légitámadások
Bombatámadás ért egy zsitomiri olajraktárt és a szomszédos Csernyihiv várost is, amely Kijevtől nyugatra van.
Buha kijevi peremkerületből az ottani polgármester heves tüzérségi tűzről számolt be. „Még a holttesteket sem tudjuk összeszedni, mert éjjel-nappal folyamatosan csapódnak be a lövedékek. Emiatt a kutyák szaggatják szét őket. Rettenetes!” – mondta Anatol Fedoruk.
Az ukrán erők megöltek egy orosz tábornokot az ostromlott Harkiv mellett, ő már a második magas rangú orosz parancsnok, aki életét veszti a háborúban – közölte az ukrán katonai hírszerzés. Vitalij Geraszimov vezérezredes, a 41. hadsereg parancsnokhelyettese hétfőn halt meg – tették hozzá.
Az orosz védelmi minisztériumot egyelőre nem lehetett elérni a tábornok halála ügyében, a Reuters hírügynökség pedig nem tudta ellenőrizni a jelentés valóságtartalmát. Az ukrán beszámolók szerint Andrej Szuhoveckij tábornok, szintén a 41. hadsereg egyik parancsnokhelyettese egy hete vesztette életét.
Ukrajna azt állítja, hogy több mint 11 ezer orosz katona halt már meg a február 24-én kezdődött háborúban, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök indított el. Oroszország 500-ét erősítette meg. A pontos ukrán veszteségekről hivatalosan egyik fél sem nyilatkozott eddig.
Megkezdődött a civilek evakuálása Szumiból és Irpinből
Dmitro Zsivickij, a szumi régió kormányzója egy videoüzenetében közölte, hogy már több autóbusznyi civil elhagyta a várost, és a nyugatra lévő Poltava felé tart. Elsőbbséget élveznek a mozgáskorlátozottak, a terhes anyák és az árvaházi gyerekek – tette hozzá.
A szumi ügyészi hivatal egy friss közleménye szerint a hétfő esti légitámadásban legkevesebb 21 civil vesztette életét a városban.
„Helyi idő szerint fél tízkor már több mint 150 ember elhagyta városát, és a kiürítés folyamatban van” – mondta Olekszij Kuleba, Kijev régió kormányzója.
Irpin kijevi peremkerületből is elindultak a menekülő civilek. A kerület vasárnap még ostrom alatt állt. Egy helyi lakos a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy Irpinben nem maradt egy ép ház sem.
A déli Mariupolba, ahonnan már napok óta mintegy 200 ezer civil akar elmenekülni, elindult harminc autóbusz – közölte Irina Verescsuk kormányfőhelyettes.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden egy újabb videoüzenetében azt állította, hogy Mariupolban a vízhiány miatt kiszáradt és meghalt egy gyermek. A Reuters szerint független forrásból ezt egyelőre nem lehet ellenőrizni. Az elnök szerint a nyugati országok nem tartják be ígéretüket, miszerint megvédik Ukrajnát. „Tizenhárom napja hallunk ígéreteket, például azt, hogy adnak nekünk repülőgépeket” – mondta szemrehányólag, arra utalva, hogy Oroszország február 24-én támadta meg Ukrajnát.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) keddi közlése szerint már elérte a kétmillió az Ukrajnából elmenekültek száma.