Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az utóbbi években elsősorban természetművészként alkotó Péter Alpár nemzetközi alkotótáborokban szerzett tapasztalata és kalákaélményei között vont párhuzamot: mindkét esetben a természethez való viszonyulás módja egyedi, vagyis abban, hogy a természetet nem mint anyagot, hanem mint élő organizmust tisztelik, és az alkotásban egyaránt partnere a tájépítésznek, a művésznek. Az is közös pont, hogy a helyi közösséget bevonják ebbe a munkafolyamatba, a szellemi műhelybe, a legelmaradottabb kelet-ázsiai vidékeken és a Székelyföldön egyaránt, és ettől a közösség átformálódik, felismeri olyan értékeit, amelyek a hétköznapokban nem eléggé nyilvánvalók. A közösség tagjainak önkéntes munkája révén a tér is megváltozik, egy elhanyagolt, elvadult természeti környezet rendezett, gyógyító, feltöltő közösségi térré alakul. A kalákában létrejövő építmények ugyanakkor mindig tudatosan hozzányúlnak a helyi kultúrához, és annak formavilágát beemelik az alkotásba.
Herczeg Ágnes kalákaszervező, az Ars Topia Alapítvány elnöke a továbbiakban arról beszélt, hogyan ismerkedett meg a szociális művészet gondolatával, hogyan tanulta meg a cselekvést a közösségért. A kalákák története egy térségfejlesztési munka kapcsán Lázárfalván kezdődött, ahol egy öreg bácsi javasolta, „most már ne csak beszéljünk, tegyünk is valamit”. Akkor elindult a lavina, ami egy pozitív, megállíthatatlan erő. A 18 év alatt több ezer önkéntes dolgozott együtt, rengeteg élménnyel gazdagodtak a résztvevők. „Vidám és jó lenne az életünk önkéntes munkával és szabad akarattal együttműködve. Aki ezt megpróbálta, tudja, aki nem, az próbálja meg” – biztatott az alapítványi elnök.
A kiállítás ősbemutatója tavaszszal a Gellért-fürdőben volt, ahol a külföldiek rácsodálkoztak ezekre a közös erővel létrehozott építményekre, amelyek jelenleg Csíkkozmáson, Csíksomlyón, Kisbaconban, Csernátonban, Bodokon, Lázárfalván, Homoródkarácsonfalván, Magyarkanizsán, Zalánpatakon, Bölönben, Gyergyócsomafalván, Gelencén, Zabolán, Bálványoson állnak, ha a helyiek továbbra is vigyázzák azokat. Már felvidékiek és vajdaságiak is bekapcsolódtak e mozgalomba, és várják kalákázni a Kárpát-medence minden szegletéből a magyarokat.
A Csomád-Bálványos Natura 2000 terület gondnokaként és az Apor lányok feredőjének kiépítésére szervezett kaláka házigazdájaként Para Zoltán, a Vinca Minor Egyesület képviselője is felvillantotta e munkafolyamat varázsát, a közös alkotás szellemiségét, melyet megtapasztalni hívott minden jelenlévőt. A megnyitón Préda Barna, zalánpataki helytörténész és kalákás hegedűjátékával tett hozzá a kiállítás hangulatához.