Szentegyházi filisek a céhes városban
Idén Kézdivásárhelyen ünnepli a magyar kultúra napját Kovászna Megye Tanácsa és a Ko...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Értékőrzés a Székely Mikó Kollégiumban címmel meghirdetett eseményre az iskola múzeumtermében került sor, ahol Sztakics Éva igazgatónő köszöntötte a szép számmal megjelent érdeklődőket, majd Brendus Réka, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője vette át a szót. Dióhéjban összefoglalta a kollégium jelentős történelmét alapításától kezdve a rendszerváltozásokat követő sorscsapásokig. Mint mondta, „a Székely Mikó ma Háromszék legnagyobb és legeredményesebb iskolája, hazai és nemzetközi porondon is kiemelkedő sikereket elérő diákokat nevel. A közösség rendületlen hite és kitartása tartotta meg a viharokban az iskolát, ahogy az iskola nevelte ki a közösségbe és annak megmaradásába vetett rendületlen hitet és kitartást. Így került egymás mellé Csáky Albin vallásügyi és oktatási miniszter, gróf Mikó Imre és szemerjai Szász Domokos református püspök.” Ők voltak azok, akiknek köszönhető, hogy az iskola főgimnáziumi rangot nyert 1890-92 között, amikor megépült a kollégium új, déli szárnya is.
A három festményt ezután leplezte le Antal Árpád polgármester, Brendus Réka és Péter Alpár, ezután pedig Várallyay Réka művészettörténész izgalmas előadásában rajzolódott ki az eredeti és rekonstruált festmények története: előbbiek a müncheni portréfestő iskola akadémista stílusában készültek és mai helyükön álltak az akkor még karzatos díszteremben, a második világháború után a kereteket azonban üresen találták a kollégium padlásán. A festményekről készült fényképek kinagyításával és sok más, a személyiségeket ábrázoló mű tanulmányozása alapján sikerült a mecénások arcvonásait, öltözéküket újraalkotni Péter Alpárnak, piktúráival egy kortárs művészeti értéket teremtve. Mint megtudtuk, az iskola újabb erőforrásokat szerzett ahhoz, hogy az egykori díszteremben falai díszítő további festményeket, Újvárossy József, Csutak Vilmos és Császár Bálint portréit is rekonstruálják a közeljövőben.
Ezután József Álmos helytörténész, a kollégium nyugdíjas matematikatanára vetített képekkel kísérve mutatta be az iskola több mint 160 végzős évfolyamának tablóit tartalmazó emlékalbumot (A Székely Mikó Kollégium tablói 1893-2021), amelyet ugyanakkor az iskola címereinek képes történetét is tartalmazza. Egyetlen egy darab hiányzik közülük, az 1903-as, az 1940-1944 közötti nemzedékek tablóit pedig, amelyeket a Maniu-gárdisták elpusztítottak, utólag rekonstruálták fényképekről.
Az avatón Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet vezetője ünnepélyesen átadta a két évig a Keresztes Házban nagyközönség elé tárt, a kollégium 160 éves történelmét bemutató kiállítási anyagot a tanintézménynek. Az eseményen a gróf Mikó Imre intelmeiből összeállított kis műsorral léptek fel a kollégium Dobra Judit által felkészített diákjai.