A Lúdas Matyival indít a Háromszék Táncszínház
A 2025-ös év első hónapjában a gyerekeké lesz a főszerep a sepsiszentgyörgyi Háromsz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Amint arról beszámoltunk, a Szent György Napok kulturális hetén, hétfőn mutatták be Sepsiszentgyörgyön az Evilági együttes új, hetedik albumát Parancsolatok címmel. A Farkas-Wellmann Évával folytatott közös munkáról Orbán Ferenccel, az Evilági együttes énekesével beszélgettünk.
– A vallási témákhoz hozzányúlni és megfelelően megközelíteni nem egyszerű 2018-ban, ti mégis erre vállalkoztatok. Hogyan történt a találkozás Farkas-Wellmann Évával?
– A bibliai parancsolatok mindegyikét szerettük volna megénekelni, és ehhez kerestünk ideális költőt, így jött létre ez a merész vállalkozás. A történet útját mi szabtuk, a költő pedig teljesen pozitívan állt a felvetéshez. Az ötlet négy éve merült fel, a vallásosság akkor még nem volt ennyire központosítva, mediatizálva, és leszögeztük, hogy az albumot úgy alkotjuk meg, hogy ne csak a hívő emberekhez szóljon, hanem e(világi) legyen.
– Hogyan zajlott az alkotói folyamat?
– A költő megkeresését követően könnyedén alakultak a dolgok. Nem feltétlen újat akarunk mutatni, hanem megmutatni, hogyan is lehet még értelmezni azt, ami szigorú és rövid, határozott, azaz a bibliai parancsolatokat. Mindezt a költő révén sikerült, de sok nyitott kérdés van, amit a befogadó közönség mérlegel később. Ugyanakkor az alkotás ideje alatt sokat bújtam a könyveket, és szembetűnt, hogy mi, reformátusok másképp szedjük sorokba a parancsolatokat, mint a katolikusok. Ezt a kérdést is a költő oldotta meg a Károli-bibliafordítás alapján, és végül 11 átfogó dal született a parancsolatokról. Van egy úgynevezett összegző dal is, maga az előadás vonósnégyes nyitánnyal indul, és egy zongorakivonattal zárul.
– A lemezbemutató több volt, mint egy zenei esemény: versek, zene és grafikai alkotások is megjelentek. Minden dalhoz tartozik egy rajz is. Ezeknek mi a története?
– A grafikák Ferenc Zoltánt, a Gyergyószárhegyi Művészeti Központ vezetőjét dicsérik, az ő tízparancsolatos munkája illusztrálja a könyvet, így elmondható, hogy egy összművészeti alkotás született.
– Ha kategorizálni kellene, milyen típusú zenei műfajba illeszkedik ez az album?
– Az Evilágitól megszokott vonalat követtük, és nagyon igyekeztünk, hogy ne keltsen keresztyénrock-féle hangulatot, legyen világias zene. Így különböző stílusokból ötvöztünk: funk, reggae, de újdonságot is vittünk bele vonósnégyes átiratokkal, ami egyfajta lírai hangvételt ad az egésznek.
– Hogyan lehet szerinted adaptálni a tízparancsolatot a mai világra, mennyire nyitottak az emberek erre a gondolatvilágra, zenére?
– A legfőbb krisztusi parancsolat a szeretet, ez foglalja össze az összest, és a munka alatt találtunk egyházi mentort is, aki értékelte a verseket, útbaigazítást, módosítási javaslatokat adott, de benne van a hívő, vallási emberek mellett a világi ember tudása, véleménye is. A budapesti bemutatót követően bátorító visszajelzéseket kaptunk, ami azt jelenti, megérintette a közönséget, de év végéig derül ki, hogyan cseng le az emberek lelkében. <<