Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A közéleti küzdelmekben – kivéve a diktatúra évtizedeit – a költő figyelmeztetése a mai napig elhangzik. Ha egészen pontos akarok lenni, azt kell mondanom: a tegnapi napig hangzott el. A világjárvány kezdete óta ugyanis a földi törvények szavára kiürültek a templomok s az iskolák. Úgy tűnik hát, mintha elhagytuk volna a vallás, a tudomány, az ismeretszerzés és nevelés hajlékait. Paradox módon a pénz- és üzleti világ palotáit és csarnokait annál inkább látogatjuk!
Ha nem is világméretű, de országokat vagy országrészeket sújtó járványok régen sem kerültek el. Végigsöpört vidékünkön is, s szedte áldozatait jó száz évvel ezelőtt a spanyolnátha – sponyolnak emlegették az idős emberek évtizedekkel később is –, a 18. század első évtizedeiben a pestis, az 1830-as években pedig a kolera…
Éppen ez utóbbi járvány idején szolgált lelkészként Gelencén egyik felmenőm, Borcsa Elek, akinek sírhelye is a falu régi templomának kertjében található. A magyar reformkorra esik tehát papi tevékenysége. Távol az ország szívének lüktetésétől, a nemzet felemelkedését szorgalmazó nagy vállalkozásoktól végezte, amit lehetett. Nem épített hidat, nem alapított akadémiát, de a kantai gimnáziumba tett alapítványa (az iskola 1895–96-os Értesítője szerint 1832. április 12-én tette) híd szerepét töltötte be, mely a tudományok fellegváraiba juttatott szegény sorsú szabad székely famíliájából származó ifjakat, s nevét viselő iskolája, a kézdiszentléleki Borcsa-iskola évtizedeken keresztül terjesztette az elemi ismereteket szülőfalujában, az Alszegben. (Maga az iskolaépület, bár más célokat szolgált, 2018-ig állt.) Sírfelirata életének és tevékenységének foglalata: „NAGYON TISZTELENDŐ K. Sz. LÉLEKI BARTSA ELEK GELENCZÉNEK 22 ÉVIG VOLT BUZGÓ LELKIPÁSZTORA. MEG HOLT 1842”
Nehéz időszakban került tehát egy falu lelki vezetésének élére Borcsa Elek, de értelmet adhatott életének azzal, hogy a székely társadalom két alapintézményét szolgálta. Mondhatnám, nem hagyta a templomot s az iskolát…