Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A lakosság beoltásáért felelős országos bizottság vezetője azt mondta: azok a külföldi állampolgárok, akik nem rendelkeznek a román hatóságok által kiállított személyi számmal (CNP) , de van romániai tartózkodási engedélyük, közvetlenül az oltási platformon kérhetnek előjegyzést . Nekik egyéni azonosító kódjuk lesz, például az útlevélszám alapján.
Az idegen állampolgárok számára várhatóan április 10-én nyílik meg az oltásra való előjegyzés lehetősége – mondta még a katonaorvos.
Áprilistól a családorvosok is oltani fognak koronavírus ellen – jelentette be az oltási kampányt koordináló országos bizottság elnöke.
Dr. Valeriu Gheorghiţă azt mondta: az előzetes felmérések szerint az orvosok 50-55%-a venne részt az oltási munkában.
A CNCAV vezetője mintegy 5000 családorvos közreműködésére számít, akik egyenként 100-100 embert tudnának immunizálni hetente.
Április 6-ától további 12 oltópontot helyeznek üzembe a Moderna által kifejlesztett vakcinával történő immunizálásra – közölte kedden Valeriu Gheorghiţă.
Ezáltal legalább napi ezerrel nőhet a Moderna vakcinájával beoltott személyek száma.
Április 13-ától a Pfizer-BioNTech oltóanyagának felhasználására is megnyitnak további 144 oltópontot – tette hozzá a katonaorvos a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján.
Növelik a beoltás ritmusát is, a tervek szerint április 10-étől egy oltóponton 12 óra alatt már nem 60, hanem 90 személy immunizálására lesz lehetőség. Ezzel a már várólistán lévő emberek várakozási ideje is lerövidül, áprilisban pedig a mobil oltóközpontok is üzemképessé válnak – mondta még Valeriu Gheorghiţă.
Az oltási kampány kezdetétől március 28-áig 13.416 olyan személynek lett pozitív a koronavírustesztje, akik előzőleg megkapták a koronavírus elleni oltás első adagját, 1859-en pedig a második dózis után fertőződtek meg.
Valeriu Gheorghiţă szerint az első adag felvétele után megfertőződöttek aránya a beoltottak teljes számához képest 0,69 százalék, és ezeknél a személyeknél 10-11 nap elteltével igazolták a betegséget, vagyis mielőtt elkezdődött volna az antitest-termelődés. „Esetükben pontosan akkora volt a megfertőződés kockázata, mint egy oltatlan személynél” – magyarázta a szakember. A második adaggal való beoltást követően a beoltottak 0,19 százalékánál mutatták ki a fertőzést, a vakcina felvételét követő első tíz napban.
Az oltás után megfertőződöttek közül 89-en életüket vesztették, közülük 77-en az első dózis, 12-en a második adag után kapták el a betegséget. Legalább százszor kisebb az elhalálozás kockázata egy beoltott személynél, mint egy oltatlannál, a halálozási arány előbbieknél 0,2 százalék, utóbbiaknál 2,4 százalék – tette hozzá Gheorghiţă.
Az oltási kampány kezdete óta 10.160 személynél regisztráltak valamilyen mellékhatást, ami 3,4 esetet jelent ezer dózisra vetítve.
Dr. Valeriu Gheorghiţă elmondta: a Pfizer-BioNTech oltásánál körülbelül 2, a Modernánál 3,6, az AstraZenecánál 13,2 ilyen eset jut ezer dózisra.
A mellékhatást jelentők átlagéletkora 38 év, 61 százalékuk nő.
Az elmúlt héten regisztrált valamennyi mellékhatás (1341) enyhének tekinthető,
A CNCAV szerint március 29-éig 1.963.141 személy kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, közülük több mint egymillióan már a második oltáson is túl vannak.
Kedd délben mintegy 760 ezer személy szerepelt az ország oltóközpontjaihoz rendelt várólistákon.
Valeriu Gheorghiţă rámutatott: a várólistán lévő személyek száma viszonylag állandó. Az eddig feliratkozottak közül 310 ezer személynek már kiküldték az értesítést, és 70 százalékuk (mintegy 217 ezer személy) előjegyezte magát az oltásra.
Kifejtette: a várólistán lévő személyek 35 százaléka 65 év fölötti és krónikus beteg, 8,3 százalékot tesz ki a kulcsfontosságú területen dolgozók aránya, a többi, hozzávetőlegesen 57 százalék pedig a harmadik kategóriához tartozó, a tömeges oltási kampányban immunizálásra jogosult személy.
Az orvos szerint Bukarestben szerepelnek legtöbben a várólistán – több mint 144 ezren, majd Kolozs megye következik a sorban több mint 58 ezer, Prahova több mint 36 ezer, Ilfov több mint 30 ezer, Maros több mint 28 ezer és Iaşi megye több mint 27 ezer feliratkozottal.
A platform – az országos stratégiának megfelelően – az első és második kategóriához tartozó személyeket részesíti előnyben, a harmadik csoporthoz tartozó személyeknél azonban szigorúan a jelentkezés sorrendjét veszi alapul – szögezte le az oltási kampány vezetője.
Ami az előjegyzéseket illeti, az orvos elmondta: a március 30-ától kezdődő időszakra országos szinten összesen 1.159.235 személy jegyezte elő magát oltásra.
Az oltásra előjegyzett több mint 1,159 millió személy közül 640.539-en a Pfizer-központokban várnak sorukra (az első adagra – 196 ezren várnak), 125.919-en a Moderna-központokban (első adag: 64.197 személy), 392.777-en pedig az AstraZeneca-központokban (első adag: 47 ezer személy) jegyezték magukat elő.
(Agerpres)