Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A liberálisok október 22-én támadták meg az alkotmánybíróságon a parlament azon határozatát, amellyel a Törvényhozási Tanács elnökévé nevezték ki a PSD-s képviselőt. A liberálisok többek között arra hivatkoztak beadványukban, hogy a parlament határozata sérti a törvényesség elvét.
A PNL indoklásában rámutatott, hogy az 1993/73-as törvény alapján a Törvényhozási Tanács elnökét a képviselők és szenátorok többségének szavazatával választják meg, ami legkevesebb 234 szavazatot jelent, márpedig Florin Iordachét 185 támogató szavazattal nevezték ki a Tanács elnökévé.
A PNL szerint ugyanakkor a képviselő elnökké választása a tekintetben is alkotmánysértő, hogy Florin Iordache nem teljesíti az 1993/73-as számú törvény által előírt, jó szakmai és erkölcsi hírnévre vonatkozó kitételt, mivel 2017-ben a Grindeanu-kormány igazságügyi minisztereként ő dolgozta ki a 13-as számú sürgősségi kormányrendeletet, valamint az amnesztiára és közkegyelemre vonatkozó tervezetet.
Kifogásolták továbbá, hogy Iordache pályázati iratcsomójából hiányzott az a dokumentum, amely szerint lemondott szociáldemokrata párti (PSD) tagságáról.
Október 23-án az USR is alkotmányossági kifogást nyújtott be a Florin Iordache kinevezéséről szóló határozat ellen.
Az alkotmánybíróságnak nem tartozik hatáskörébe olyan szubjektív kérdésben dönteni, mint a jó szakmai hírnév követelményének való megfelelés – érvelt az alkotmánybíróság szerdán, miután elutasította a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) óvását azzal kapcsolatban, hogy a parlament Florin Iordache szociáldemokrata képviselőt nevezte ki a Törvényhozási Tanács élére.
„A román parlament 2020/29-es határozata ellen felhozott alkotmányossági kifogással kapcsolatban az alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlatának megfelelően megállapítja, hogy nem tartozik hatáskörébe a jó szakmai hírnévre vonatkozó szubjektív feltétel teljesülésének ellenőrzése, ez a funkcióba kinevező hatóság kizárólagos hatásköre” – olvasható az indoklásban.
Bírálta szerdán Florin Roman nemzeti liberális párti (PNL) képviselő az alkotmánybíróság (CCR) döntését, amellyel az elutasította alakulatának óvását Florin Iordache szociáldemokrata képviselőnek a Törvényhozási Tanács élére történő kinevezésével kapcsolatban.
„Az alkotmánybíróság ismét csatlakozott a PSD politikai játszmájához. A CCR jóváhagyását adta ahhoz, hogy a 13-as sürgősségi kormányrendelet szerzője, Florin Iordache a Törvényhozási Tanács élén maradjon” – írja Facebook-bejegyzésében Roman.
A képviselő szerint alakulata „szilárd érvekkel” támasztotta alá beadványában, hogy miért alkotmányellenes a Florin Iordache kinevezéséről szóló parlamenti határozat.
Roman ugyanakkor hozzátette, a december 6-i parlamenti választásokat követően a PNL megreformálja majd az alkotmánybíróságot, hogy többé ne hozhasson ehhez hasonló „politikai döntéseket”.
A politikus emlékeztetett, hogy pártbeli kollégája, Ovidiu Ioan Sitterli képviselő már benyújtott egy törvénytervezetet, amely többek között előírja, hogy az alkotmánybírák kizárólag a bírák soraiból kerülhetnek ki, illetve hogy egy jelölés elutasítható, amennyiben nem kíséri a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) véleményezése, vagy ha az negatív.
(Agerpres)