Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Romalimenta: az árstop veszélyeztetné a lakosság élelmiszer-ellátását és ösztönözné a spekulációt

Romalimenta: az árstop veszélyeztetné a lakosság élelmiszer-ellátását és ösztönözné a spekulációt Románia

Az élelmiszerek árának hatósági szabályozása veszélyeztetné a lakosság élelmiszer-ellátását, és ösztönözné a spekulációt – véli a Romalimenta élelmiszeripari munkáltatói szövetség.

Hirdetés
Hirdetés

Keddi közleményükben leszögezik, az árstop bevezetése veszélybe sodorná a lakosság élelmiszerellátását, bizonyos termékek piaci hiányához vezetne, ami ösztönzőleg hatna a spekulációkra és fellendítené a feketegazdaságot.

„Több ezer munkahely kerül veszélybe, mivel a vállalatok kénytelenek lesznek költségcsökkentő intézkedéseket hozni. Így nőni fognak az állam munkanélküliséggel kapcsolatos kiadásai” – olvasható a közleményben.

A Romalimenta szövetség úgy véli, hogy egy esetleges árstop átmenetileg lászólag mérsékeli az árakat, de egy sor negatív hatása lenne a teljes élelmiszer-ellátási láncra. „A romániai élelmiszer-termelőknek stabilitásra, kiszámíthatóságra és a döntéshozók folyamatos támogatására van szükségük ahhoz, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben folytatni tudják tevékenységüket, márpedig az árak hatósági szabályozása csak veszélyeztetné fennmaradásukat. Egy ilyen intézkedés súlyos élelmiszerválsághoz vezethet, mivel az ipar nem bírná el a veszteségeket, sok vállalat megszűnne, és ez azonnali és közvetlen hatással lenne a lakosság élelmiszer-ellátására” – nyomatékosították a közleményben.

Rámutattak arra is, hogy a sérülékeny ágazatok védelmét szolgáló intézkedésekről a termelőkkel konzultálva kellene döntenie a kormánynak, ellenkező esetben egy-egy ilyen intézkedés negatív hatásai messze meghaladják az előnyöket. 

Ciolacu: a hipermarketekkel és termelőkkel való megbeszéléseket követően terjesztjük elő a tervezetet

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kedden kijelentette, hogy az alapvető élelmiszerek árának hatósági korlátozására vonatkozó projektet a hipermarketekkel és a termelőkkel folytatott megbeszélést követően terjesztik majd elő.

Nyomatékosította, hogy az élelmiszerek esetében hasonlóan járnának el, mint az energiával, azaz az állam kompenzálná az ár egy részét, nem arról van szó, hogy arra kényszerítik a termelőket, hogy a termelési ár alatt értékesítsék áruikat.

„Nem az energia előállításának a költségei nőttek, hanem az energia ára, ami teljesen helytelen. Ez az ok, aminek következményeit mindannyian tapasztaltuk az infláció növekedésében, illetve az üzemanyagok és élelmiszerek árának emelkedésében egyaránt” – fejtette ki Ciolacu a sajtónak a parlamentben.

Véleménye szerint nincs igazuk azoknak a politikusoknak, akik azt állítják, hogy az árstoppal tönkretennék a termelőket, és reményét fejezte ki, hogy minél előbb sikerül bevezetnie a kormánykoalíciónak a megfelelő intézkedéseket.

Megemlítette ugyanakkor, szeretné, hogy az energia árát illetően az energiaügyi miniszter további megoldásokkal álljon elő áprilistól kezdődően, amikor a jelenleg érvényben levő intézkedések hatályukat vesztik.

„Van egy olyan javaslat is, hogy ezeket az intézkedéseket hosszabbítsuk meg a következő két hónapra is, ami nem lenne rossz” – mutatott még rá Ciolacu.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások