Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tárcavezető elmondta, a programra az előzőekhez hasonló módon lehet majd feliratkozni.
Tánczos bejelentette azt is, hogy a minisztérium idén további három programot indít, ezekkel az elektromos autókhoz szükséges töltőállomások építését, napelemek felszerelését és kerékpárutak kialakítását finanszírozzák.
Közlése szerint a program révén összesen 2300 töltőállomás kivitelezésére pályázhatnak közintézmények. Napelemek felszerelésére a továbbiakban is magánszemélyek pályázhatnak, az előző programokhoz hasonló módon, szakosodott cégeken keresztül.
Tánczos Barna emlékeztetett arra, hogy a sikeresnek bizonyuló roncsautóprogramokra szánt összegek évről évre nőnek. A klasszikus programra 640 millió lejt fordított idén a minisztérium a tavalyi 400 millió lejhez képest, a plusz program keretösszege pedig megkétszereződött, 200 millió lejről 400 millió lejre.
A miniszter beszámolt arról is, hogy a tömbházak hőszigetelésére szánt, 1,4 milliárd lejes keretösszegű idei programra eddig 400 finanszírozási kérelem érkezett a helyi önkormányzatoktól, összesen egymilliárd lej értékben. Tánczos hangsúlyozta, hogy a kérelmek leadása és feldolgozása most sokkal zökkenőmentesebben zajlik, mint tavaly, és a pályázó helyhatóságok mindegyikének jut a pénzkeretből.
A román államnak egy bizonyos összeggel támogatnia kellene a 15 évnél régebbi autók forgalomból való kivonását, ugyanakkor a kedvezményezetteknek vállalniuk kellene, hogy ezt követően nem vásárolnak és nem helyeznek forgalomba hasonlóan régi autót, illetve hogy ezt az összeget, ha akarják, új, kevésbé környezetszennyező autók vásárlására fordítják – véli Tánczos Barna.
Az országos helyreállítási tervben (PNRR) Románia vállalta, hogy felújítja gépkocsiparkját, azaz csökkenti a 15 évesnél régebbi, még forgalomban levő autók számát – fejtette ki a miniszter csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján.
Véleménye szerint a célkitűzés megvalósításához úgy is hozzá lehetne járulni, ha az említett intézkedéssel párhuzamosan nagyobb adókat rónának ki a régi és ebből kifolyólag nagyobb mértékben környezetszennyező gépkocsikra.
Hozzátette azonban, hogy amíg nincs teljes jogkörű kormánya az országnak, ügyvivő környezetvédelmi miniszterként ő nem adhat megoldást a problémára.
Románia 2017 február elsején törölte el a környezetvédelmi illetéket, és mindazok, akik járművük forgalomba való beíratásakor kénytelenek voltak bizonyos összeget fizetni, visszakapták pénzüket az államtól. Az országos adóhatóság (ANAF) 2019 szeptember 9-én bejelentette, hogy összesen 6,16 milliárd lej összegben szolgáltatta vissza a lakosságnak (1,91 millió személynek) a befizetett illetékeket.
A gépkocsik beíratásakor fizetendő regisztrációs adót először 2007. január 1-jén vezették be, közvetlenül Románia Európai Unióhoz való csatlakozása után. Akkoriban az adót három változó alapján számították ki: a gépkocsi kora, a katalizátor típusa és az autó hengerűrtartalma alapján. 2013. március 15-től lépett életbe a gépjárművek környezetvédelmi bélyegilletéke, amely esetében az adó összegét kizárólag a CO2-kibocsátás alapján számították ki.
(Agerpres)
Hiaba, a miniszterur akkor mar Csikszeredaba fog tartozkodni.