Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Volt, aki közel 11 ezerszer hívta a 112-őt

Volt, aki közel 11 ezerszer hívta a 112-őt Románia

A romániai Különleges Távközlési Szolgálat (STS) legfrissebb jelentése szerint tavaly az országban 10.248.377 hívást rögzítettek a 112-es segélykérő telefonszám központjaiban, de ennek csak 57,82 százaléka vonatkozott ténylegesen sürgősségi esetre, a maradék 42,18 százalék indokolatlan, nem a 112-eshez tartozó bejelentésnek minősült. És ennek egyik oka az, hogy sokan szórakozásból hívják a 112-őt, holott ezzel életeket veszélyeztetnek.

2022-ben is sok volt a tréfából, szórakozásból, rosszindulatból, felelőtlenségből elkövetett ugratás. Számos esetben a betelefonáló a központosokat sértegette, olykor vulgáris, obszcén kifejezéseket is használva.

Az indokolatlan – tehát nem sürgősségi – 112-es hívások aránya tekintetében Kovászna megye országos harmadik 55,70 százalékkal; az első Gorj megye volt 64,86, második Maros megye 58,03 százalékkal. A szomszédos Hargita megyében 51,85 százalékos volt a 112-es sürgősségi szám indokolatlan tárcsázása. Sajnos, a székely megyék országos átlag fölötti számaránya nem újszerű ebben a sajnálatos statisztikában, a 112-es segélykérő szám romániai bevezetése óta Kovászna, Hargita és Maros megye rendszerint ott szerepel a negatív élbolyban.

Az indokolatlan hívása tájékozatlanságból is eredhet, de sokszor felelőtlenség, rosszindulat, közömbösség áll mögötte. Tavaly Kovászna megyében egy lakos 1347 alkalommal hívta teljesen fölöslegesen a 112-es telefonszámot, sokszor sértegette a központosokat.

Hirdetés
Hirdetés

A szomszédos Hargita megyében egy személynél annyira elgurult a pirula, hogy több mint kétezerszer zavarta a 112-es központok szolgálatosait, a 2020-as megyecsúcs azonban több mint 7900 indokolatlan hívás egyetlen számról! Ez átlagban számolva napi majdnem 22 hívást jelent. Országszerte igen sok meghökkentő esetet jegyeztek a hatóságok, akadt, aki árut, élelmet stb. akart rendelni a 112-es számon, mások a nyugdíjukról érdeklődtek, de volt olyan is, aki hajhullásának okairól akart tájékozódni!

 

A tavalyi rekordot egyébként egy brăilai nyugdíjas nő tartja, aki nem kevesebbszer, mint 11 ezer alkalommal tárcsázta a 112-es sürgősségi hívószámot. Ez bizony átlagban harminc hívást jelent naponta! Indoklása szerint konfliktusban áll a tömbház több lakójával, ezért hol rendőri segítségért folyamodott, hol mentőt kért, rosszullétre panaszkodva.

 

A hatóságok arra kérik a lakosságot, ne zavarják indokolatlan hívásokkal a 112-es központok szolgálatait, a tréfából, ugratásból, rosszindulatból vagy „csak” tájékozatlanságból eredő hívások akadályozzák a munkájukban a rendőrséget és csendőrséget, valamint az orvosi mentőszolgálatokat, tűzoltókat, katasztrófaelhárító hatóságokat. Az indokolatlan hívásokkal való visszaélés ugyanakkor komoly pénzbírsággal járhat! 

Képünk illusztráció

Fotó: depositphotos.com

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2023. február 15., 22:53
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Pénzbirsággal JÁRHAT! 😂😁 Addig amig nem büntetik gyakran az ilyen beteg állatot, nem lesz rend! Ugyanez a helyzet a rongálásokkal, lopásokkal,szemetelőkkel, stb! Dzsungel ro mánia!

  • User
    Dátum: 2023. február 16., 12:34
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Buntetes hany volt? Arrol nem beszelve,hogy hivjak a mentot egy dologert,kozben az igazsag teljesen mas….meg kell buntetni,nem egyszer,s ha nem fizeti ki,kikuldeni sepergetni,sancot asni,viragot ultetni….

  • User
    Dátum: 2023. február 17., 18:28
    ÉRTÉKELÉS: 3

    90 óta segélyessel ezeket szaporítják!!! Az ilyent nem szabad engedni, h tovább szaporodjon! Sír a Föld az ilyen alakok alatt! Iskolázatlan csürhe! 1-2 osztály, generációk óta mindenki a napot lopta, alig akad 1-2 közülük akik hasznos tagjai a társadalomnak!!! Ha rendőrségre, kórházba, stb megyünk tele velük a hely! Hangosak, követelőzők, de mire?! Az oxigén is kár értük!